2017. szeptember 29., péntek

GOMBA CARPACCIO

Az egészséges táplálkozás egyik alappillére lenne a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás, mégis a gomba többnyire kimaradnak a választásból, pedig értékes tápanyagok forrása, rendszeresen fogyasztva pedig krónikus betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet.
A gombaféléknek igen alacsony a szénhidrát-, zsír- és nátriumtartalmuk, ugyanakkor B-vitaminokban (riboflavin, folsav, pantoténsav, niacin, tiamin) és ásványi anyagokban, például szelénben, káliumban és vasban gazdagok. Emellett a gomba az egyetlen növényi eredetű D-vitamin-forrás. A gombafélék azért is fontosak, mert kolint és béta-glükánokat tartalmaznak: előbbinek főként az izomműködésben és a memóriafolyamatokban, utóbbinak pedig a vér koleszterinszintjének csökkentésében és az immunrendszer erősítésében van szerepe.
Számos kutatás megerősítette, hogy a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás csökkenti az elhízás, a diabétesz, a szívbetegségek és a daganatok kialakulásának kockázatát. A gombák zöme antioxidánsban legalább annyira gazdag, mint a répa, a paradicsom, a paprikafélék vagy a cukkíni, ráadásul a legtöbb zöldséggel és gyümölccsel ellentétben a gomba kiváló szelénforrás is. A szelén antioxidáns hatása révén gátolja egyes daganatok kialakulását, és erősíti az egészséges sejtek védekezőképességét.
A gomba a cukorbetegség ellen is hatásos lehet: tanulmányok igazolták, hogy a diabéteszben szenvedőknél a rostban gazdag étrend csökkenti a vércukorszintet és pozitívan hat a szervezet zsírháztartására is. A rostok mellett a gomba magas kálium- és alacsony nátriumtartalma révén a vérnyomást is csökkenti, így hosszú távon a szívbetegségek kockázata is csökken. 
A gomba jótékony hatása elsősorban akkor érvényesül, ha párolt vagy grillezett formában kerül az asztalra - emeli ki a cikk. Rántás helyett inkább grillezzük a gombát, vagy hirtelen süssük meg egy kis hagymával minimális zsiradék hozzáadásával. A nagyobb gombafejeket meg is tölthetjük, majd a sütőben készre sütve fogyaszthatjuk. Szeletelve tehetjük rántottába, omlettbe. 

A gomba egészségre gyakorolt jótékony hatása

1. Égeti a koleszterint:
A gomba aminosavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat, proteineket, antibiotikumokat és antioxidánsokat tartalmaz.
Mivel a gomba tele van proteinnel, rostokkal és enzimekkel, valamint alacsony a szénhidráttartalma, és nem található benne koleszterin és zsír, hatékonyan égeti a koleszterint emésztéskor.
2. Meggátolja a mell- és prosztatarák kialakulását:
A béta-glükánok és a konjugált lenolajsav rák kialakulását gátló tulajdonságainak köszönhetően a gomba megakadályozza a mell- és prosztatarák kialakulását. A lenolajsav elnyomja az ösztrogént a menopauza után lévő nőknél, így megakadályozza a mellrák kialakulását, míg a béta-glükánok meggátolják a prosztatarák kialakulását. Ezenkívül a szelén is segít a rákos sejtek tevékenységének elfojtásában.
3. Kiváló a cukorbetegek számára:
Mint már fentebb említettük, a gomba nem tartalmaz zsírt, kevés szénhidrát található benne, viszont magas a protein, enzim, vitamin, ásványi anyag és rosttartalma, ezért ideális a cukorbetegek számára. A természetes enzimek segítik a cukor és a keményítő lebontását, valamint serkentik az endokrin mirigyek működését. Ezenkívül a gombában lévő természetes antibiotikumok távol tartják a cukorbetegektől a könnyen elkapható fertőzéseket.
4. Immunrendszer:
Az A-, B-, C- vitamin kombinációja hozzájárul az immunrendszer megfelelő felépítéséhez. A bennük lévő erős antibiotikumok felveszik a harcot a fertőzésekkel szemben, az antioxidáns ergotionin pedig védelmet nyújt a szabadgyökökkel szemben.
5. Fogyás:
Mindenki tudja, hogy a zsír és a koleszterin csökkentéséhez extra zsírt kell elégetnie a szervezetnek, ami ideálisan a proteineket emészti meg a szervezetben. Diétázás alatt mindig ajánlott sok proteint, kevés szénhidrátot és semmiféle zsírt fogyasztani, így az egyik legjobb választás a gomba.
6. D-vitamin:
A gomba az egyetlen olyan nem állati eredetű élelmiszer, amely D-vitamint tartalmaz. Ezenkívül található még benne kalcium, vas, kálium, réz és szelén.
Többféle különböző gombafajta létezik, körülbelül 14.000 fajta szerte a világon. Mindegyik gombafajtának megvan a saját jótékony, pozitív hatása.

1. Csiperke gomba:
A két spórás csiperke gombafajtában speciális szénhidrátok találhatóak, amelyek segítik a vércukorszint egyensúlyban tartását. Ezek a gombák segítik a fogyást és felveszik a harcot a prosztatarákkal.
2. Siitake gomba:
A Siitake gombák igazán finom ízűek és egészen húsosak. Lentinant tartalmaznak, amely egy természetes tumor ellenes vegyület, ezért hatékonyan felveszi a harcot a rákkal. Ez a gombafajta nagy mennyiségben tartalmaz D-vitamint is, amellyel jól kezelhetőek a különböző fertőzések
3. Pecsétviaszgomba:
Ez a nagy, fehér és barna színű, fán növő gombafaj, amely rákölő, antioxidáns, antibakteriális, vírusellenes és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. Csökkenti a koleszterinszintet és a magas vérnyomást.
4. Maitake gomba:
Ez a fajta segít megtalálni az abnormális sejteket és elpusztítja őket. Elnyomja az ösztrogént, így megakadályozhatja a mellrák kialakulását.
5. Laskagomba:
Ez a gombaféle nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, amelyek felveszik a harcot a HIV-vel.
6. Rókagomba:
Ez a gombafajta C- és D-vitamint, valamint káliumot tartalmaz, illetve antimikrobiális, gombaölő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.
7. Porcini (vargánya):
Ez a gombafajta ergoszterolt tartalmaz, amely megtámadja az olyan káros sejteket, amelyek elindultak a rosszindulatú elfajulás útján.  A gombafajta ezen kívül gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkezik.
8. Shimeji gomba:
A Shimeji egy olyan japán gombafajta, melynek törzse vékony, a kalapja pedig kicsi. Mivel béta-glükánt tartalmaz, elpusztítja a rákos sejteket. Ezenkívül jó hatással van a cukorbetegségre, asztmára és a különböző allergiákra, mivel erősíti az immunrendszert, így meggátolja ezek kialakulását.

Jelenleg a szuperélelmiszerek közé a következőket sorolják: az olívaolaj, a vörösbor, a halhús, a zöldségek, gyümölcsök többsége és a szója. Most több, párhuzamosan futó és egybehangzó kutatás alapján a szuperélelmiszerek közé emelték a termesztett csiperkegomba (Agaricus bisporus) különböző változatait, a fehér és barna csiperkét, a portobello-t. 
A kutatások eredményei alapján jogos ez a megtisztelő cím, hiszen a csiperkegomba számos olyan pozitív tulajdonságot mutat, ami jótékonyan hat az emberi egészségre. Olyan biológiailag aktív anyagok kimutatás történt meg az elmúlt években, ami segítheti a rákos megbetegedések és a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelmet.
A Beckman Research Institute, a City of Hope A Duarte, California megállapította, hogy a csiperke olyan anyagokat tartalmaz, ami csökkenti az ösztrogén szintet megemelő aromatáz enzim aktivitását. A szervezet túlzott ösztrogén termelése bizonyítottan megnöveli a mellrák kockázatát. A kísérletek első szakaszában hét különböző növény, a hagyma, zeller, sárgarépa, paprika, brokkoli, spenót és a csiperke volt a vizsgálatok alapja. A legnagyobb mennyiségű aromatáz inhibítort a fehér csiperkében találták meg. A kísérletek második szakaszában különböző gombafajokat vettek górcső alá: portobello, shiitake, barna csiperke, laskagomba, enoki, júdásfüle gomba, rókagomba és a fehér csiperke. Az eredmények alapján a fehér csiperkében találták meg a legnagyobb mennyiségben az aromatáz inhibítort.
A City of Hope Egészségügyi Központ kutatásaiban a csiperke és a prosztatarák kialakulásának összefüggését vizsgálták. Megállapították, hogy a csiperkében megtalálható két olyan anyag, ami két, a prosztatrák kialakulásával összefüggésbe hozható enzim, a szeroid-5-alfa-reduktáz és a aromatáz működését gátolja.
Pennsylvania Állami Egyetemen, Robert Beelman professzor vezetésével kutatók a gombákaban az L-ergothionein jelenlétété vizsgálták. Az L-ergothionein egy nagyon erős antioxidáns. Korábban úgy vélték, hogy ennek az anyagnak a csirkemáj és a búzacsíra a legjobb forrása. Kiderült, hogy a gombákban több L-ergothionein van. A shiitake, maitake gombákban és a lakagombában található a legtöbb. A csiperkegombában is négyszer több van, mint a csirkemájban, és tizenkétszer több, mint a búzacsírában. Az L-ergothionein nem károsodik főzés hatására sem, ami így nem korlátozza az ételek elkészítésének változatosságát.
Több kísérlet utalt arra, hogy a gombák rendszeres fogyasztása, mint a koleszterin szegény étrend egyik kiváló alkotója alkalmas lehet a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében. A fehér csiperkében jelentős mennyiségű lovasztatin nevű anyagot találtak, ami aktívan gátolja a koleszterin szintézist végző enzim működését.
A szervezetben megfelelő mennyiségben jelen lévő szelén nélkülözhetetlen az immunrendszer fiziológiás működéséhez, sőt a legutóbbi kutatási eredmények rámutattak a nyomelem rákmegelőző hatására is. A csiperkegomba jelentős szelénforrás. A szelén bevitele azért vált nagy jelentőségűvé az elmúlt években, mert számos ország, pl. az Egyesült Királyság lakóinak többsége krónikus szelén hiányban szenved.
A gombák többsége kiváló forrása továbbá a riboflavinnak, káliumnak, réznek, thiaminnak, niacinnak és folsavnak. Ezek alapján joggal kerültek fel a szuperélelmiszerek közé a gombák és népszerűsége miatt kifejezetten a csiperke.
És ha már ennyi pozitívumot össze lehet olvasni a gombákról, jöjjön egy recept is.

Gomba carpaccio 2 főre
4-5 nagy csiperke vagy más könnyen szeletelhető gombát, tönkje nélkül 2-3 mm vastagságúra vágom. 1/2 lila hagymát felezek, majd rétegeire szedem, 2 cikk fokhagymát vékonyan felszeletelek. 1.,2. szinteken pár csepp méz, juharszirup, melasz vagy stévia (3.szint pl. feloldott glicin vagy inulin) összekeverek 2 ek oliva vagy kókuszolajjal, 1ek balzsamecettel (GM) és a gombák mindkét oldalát megkenem. kevés, forró kókuszszíron hagymákat pirítani kezdem, 2' után rá a gomba óvatosan ne törjön. másfél-2 perc után fordítás. tányérra rendezem a gombaszeleteket, tetejükre a hagymák. újra olajat forrósítok és jó marék petrezselyem, korianderzöld és oregánó apróra vágottságát pirítom pöndörödősre. a gombára pakolom, tetejére mehet , bors, ki mit szeret.

Én egy egész lila hagymát sütöttem, a gombát mint minden hőhatásnak kitett ételemet meg is kurkumáztam de legközelebb koriandert nem teszek bele, továbbra se szeretem.


Jóétvágyat!


Felhasznált irodalom:
www.origo.hu/egeszseg/20140702-gomba-szelen-d-vitamin-b-vitamin-cukorbetegseg-vernyomas.html
drtihanyi.com/etrendkiegeszitok/gyogygombak-2/8-fajta-gomba-es-a-jotekony-hatasuk
www.biofungi.hu/hirek/gomba-szuperelelmiszer/

2017. szeptember 26., kedd

KETÓZISBAN ÉLEK?

Új étrendem, a Wahls protokoll lényege, főleg 3., azaz a Paleó Plusz szintjén a ketózisba kerülés és ott maradás. Ketózis esetén a szervezet nem cukrot éget energiához jutásként, hanem zsírt, ahol ketontestek keletkeznek, tökéletes üzemanyagául a mitokondriumoknak. Őseink is gyakran töltötték "idejüket" ketózisban, hisz télen sokat éheztek, gyümölcshöz így a benne lévő cukorhoz sem jutottak hozzá.


Hogy ellenőrizzem megfelelő módon csinálom e a dolgot, kértem kedves barátnémat, hogyha Németországban jár, hozzon nekem vizelet tesztet. Itt is lehet kapni csak dupla áron és akkor már azt a pénzt inkább kókusztejre költöm 😋.
Érdekes fejlemény az is, hogy eleinte nagyon hígítanom kellett a kókusztejet, mert nem voltam soha egy nagy kókuszos kislány, max nyersen a kókuszhúst ettem lelkesebben de turmixban nehezen csúszott. Most meg töményen megy bele. 
Bár azt se hittem, hogy én valaha ketogén diétát csinálok. Tavaly augusztusban, amikor kezdtem az AIP-ot, a hasonszőrű diéták között is szétnéztem, így a ketogén is bevizsgálásra került de elriadtam tőle és határozottan állítottam, hogy nem vagyok gyerek ( max. gyerekes ), epilepsziás pedig főleg nem, hisz a ketogén diétát eredetileg az ő kezelésükre fejlesztették ki. 
Erre itt vagyok totális kókusztejes ketózisban 😉.
Ha már megvan a tesztcsík gyorsan le is pisiltem és láss csodát, a ketontestek ott ültek a papír végén, jelezve, hogy kész vagyok, mert THE WINTER IS COMING 😉.
Ebédre répatésztát ettem rásütött spagettiszósszal, aztán aludtam egy jót, hogy kipihenjen a délelőtti 158 perces, több mint 15000 lépéses gyaloglást. Felébredve ismét teszteltem kicsit kevesebb ketontestem volt, gondolom a répa cukortartalma miatt. 
Úgy döntöttem, holnap reggeltől vagy 2 óránként és étkezések előtt és után mérek, hogy alakul. Bűnözésként alig várom, hogy magában megegyek egy szilvát. Kíváncsi vagyok, hogy ennyi kizökkent e. 
Üdv holnapig!
2017.09.27. Tegnap este még gyorsan csináltam egy tesztet, ha már úgyis arra jártam, +++-os, erős volt.
6h30: gondolom a bőséges vacsinak köszönhetően eléggé lecsökkent a ketontestek száma de még mindig jelzett nyomokban.
- egy pohár,2 dl citromos víz
- egy csésze Oolong tea
8h20: nyomokban vagy talán egy picit több.
Elmentem boltozni, haza gyalog jöttem, 31 perc gyaloglás, 4110 lépés, kicsit több mint 2 km.
- 3,5 dl víz
10h : nyomokban
- 2 dl vízikefírlé ( fermentált cuccos )
- 2 dl víz, benne spirulina ( alga )
- pár szem dió (olajos magok ) és kelchips ( zöld és kénben gazdag )
- 2 szelet szalonna, néhány sütve ( mert imádom )
- ebédre: 1 avokádóból (színes) krém, 5 levél bordás kel ( zöld és kénben gazdag) és 100 gramm rák     (állati fehérje)


- 6 dl víz
- 1 szilva
12h50+, talán elindult a ++ felé
14h30: épphogycsak, még a nyomokbant sem lehet ráfogni igazán
- 3 dl víz
16h38: határozottan nyomokban
- 1 csésze tea
- némi kis szalonna (100 gr ), kelchips, dió
- 3 dl víz
18h00: nyomokban, talán kicsit több
- vacsi: újabb 100 gramm garnéla, párolt zöldség, szokásos turmix: 1/2 bögre eper, 125 ml kókusztej,   1 adag glutamin és glicin kis vízben oldva.


Vacsira akartam inni csontlevest is, de félrenyúltam a fagyasztóban és a halból készítettet vettem ki, amihez most nem volt gusztusom, a zöldségek párolásához használtam belőle csak. Nem tudom ki, hogy van a zöldségevéssel de nekem elég sok időbe kerül, amíg átrágom magam rajta. Délben a Fütyis megjegyezte: anya, te még mindig eszel? Már 30 perce... és akkor még hátra volt 2 kel-csónak 😜.
- 2 dl víz
20h10: közepes, azaz határozott ++

Úgy tűnik, hogy már egy szilva is, magában fehérje és zsír nélkül képes rá, hogy alaposan megingassa a ketózist. El is megyek aludni, nehogy véletlenül megkívánjam a másik szilvát, mikor ilyen jól állok estére 😁.
Szép estét mindenkinek!

Gondoltam, még egy napot végigcsinálok.
6h30: közepes és erős között
- 1 csésze Oolong tea
- 3 dl víz
10h: közepesnél gyengébb
-pár szem dió és szalonnacsík

Mára édiburipürét tervezek, ami ugye keményítős cucc és a 3. szinten már csak maximum 2-szer fogyasztható egy héten és könnyen kizökkenthet a ketózisból. Ezért most nem fogok gyümölcsturmixot inni az ebédhez, hanem a sültburit fogom kókusztejjel kikeverni és így figyelem, milyen hatással bír. Kicsit rohanós a napom, mindkét kölyök jön haza ebédelni, így totál elfelejtettem inni ezért gyorsan
- 1 csésze leves
- 3 dl víz
bár ezután nem tudom, hogy megy le az ebéd 😕.
12h10: durván erős+++
-ebédre: 1 csésze madárbegy sali ( zöld ) citromlével, olivával, 50 gramm sült édiburit, turmixoltam össze 50 gramm kókusztejjel, illetve a kölyöknép által meghagyott negyed csirkemellet ettem ( ez tápiókalisztbe, tojásba és útifűmaghéj + gari + házi mandulaliszt kombóba volt panírozva - a tápióka nem fér bele a 3. szintbe ).


13h: közepes és erős között
És jöhet a pihentető alvás 😴.
- 3 dl víz
- kis szalonna
16h: gyenge és közepes között, inkább a gyenge felé
- 3 dl víz
- 3 dl vízikefírlé
17h24: gyenge
Fűnyírás letudva.
- 3 dl víz
18h20: gyenge
- 1 csésze leves
- vacsi: 100 gramm disznómáj egyben lesütve ( belsőség ), 1 fej lila és egy zöldhagyma sütve ( kénben gazdag ), saláta (zöld) mandula szeletekkel ( áztatott dióféle )
- 3 dl víz
21h10: közepes
Mai tanulságom: az 5 dkg-nyi édesburi hiába volt keverve kókusztejjel, igencsak lecsökkentette a ketontesteket (durván erősből gyengeközelibe kerültem), nagyobb mennyiség biztos ki is zökkentett volna. Nem véletlen, hogy TW nem javasolja ezen a szinten a keményítő tartalmú zöldségeket elkészítve, maximum 2x egy héten.

Jó éjszakát és szép álmokat mindenkinek!

2017. szeptember 14., csütörtök

WAHLS PALEÓ PLUSZ, A 3. SZINT

Bár lehet még a W.Paleót azaz a 2. szintet sem követed de olvasd el mindenképp ezt az írást. Egy újabb diétás program, amit ő követ. A Wahls protokoll minden lépcsőjén végig haladva, fejlődve, felfedezve minden aspektusát ennek a táplálkozás programnak, eze a szinten állt meg, eszerint táplálkozik, mert itt egy még nagyobb szellemi és testi energiában részesül. Számos ember megmarad a W.P-nál, nem érzi szükségét, hogy tovább lépjen a W.P.P-re. Mindazonáltal kipróbálásra javasolja nekik is. 

A W.P.P tartalmazza az összes tanácsot, amit a W.P és még egy pár kiegészítést:
  • Zsírfogyasztás elsődleges! Minimum 5 kanál kókuszzsírt fogyassz naponta vagy 3/4 doboz 100% zsírtartalmú kókusztejet. 

  • csökkentsd a napi 9 bögre zöldséget nemnek és súlynak arányosan (kicsi nőnek 4-6 bögre). Gyümölcs maximum 1 bögre naponta, bogyósok előnyben. Szárított gyümölcsök, konzervek, gyümilevek tilosak. 

  • Zárj ki az étkezésből minden gabonát, hüvelyest és fehér húsú burgonyát. A rizs, a szója minden formája tilos. Használj helyettük kókusztejből dolgokat.

  • Csökkentsd le heti max. 2 alkalomra a keményítő tartalmú zöldségeket. Ilyen pl. a főtt cékla, a tökfélék, fogyasztásuk mindig minimum 1 kanál zsírral történjen a GI csökkentése végett. Amennyiben több ilyen zöldséget akarsz fogyasztani, azt nyersen tedd és mindig zsírral együtt.

  • A húsfogyasztásod legyen 170-340 gramm között. nemre, súlyra való tekintettel. 50 kilós nő előbbi, 100 kilós férfi utóbbi.

Tápanyag
Amerikai étrend %
Wahls Paleó  Plusz
D vit
31
59
E vit
55
97
Kalcium
74
54
Magnézium
88
122
A vit
100
411
Piridoxin
121
226
Folát
122
191
Cink
123
200
Tiamin
128
215
C vit
133
393
Niacin
154
239
Vas
164
238
Riboflavin
175
301
B12 vit
201
524
Még egyszer, összehasonlítva a mindennapos étrendet a W. protokollal. A WP. sokkal több tápanyagot tartalmaz, mint egy hagyományos amerikai étrend,  még a zsírbevitel emelése után is. A protokoll nagy része ketogén, rendszeres vitamin és más kiegészítők és nagy mennyiségű zsír hozzáadásával. A W.P.P a legkiegyensúlyozottabb ketogén étrend a 3 közül, hisz bőséges a zsír és feltételezi hogy a bevitt zöldségek nem tartalmaznak keményítőt.

A W.P.P megfelel annak, amit az orvosok módosított ketogén étrendnek hívnak, zsírban gazdag, cukorban szegény, a sejtek a zsírt használják üzemanyagnak a cukor helyett. Ilyen diétát folytat számos epilepsziás ember de egyéb neurológiai problémákra is megoldás lehet. 

A ketogén étrend nem újdonság de folyton fejlődik, változik. Fontos megérteni, miért is lehet szükség erre autoimmun- vagy egyéb neurológiai betegség esetén.

Ketogén diéták
Leegyszerűsítve a ketózis, amikor a szervezet zsírt éget cukor helyett. Precízebben, amikor a szervezeted étkezési ketózisban van, a májad keton testeket kezd termelni(aceton, acetoacetát és béta hidroxi-butirát). Az agy nem tudja a hosszúláncú zsírsavakat elégetni, amik nem képesek átjutni a vér-agy gáton. Helyettük azokat égeti, amik átjutnak, a ketontesteket. A ketontesteket a máj állítja elő, az elégetett zsírból, átjutva a vér-agy gáton az agysejtek mitokondriumainak lesz üzemanyaga. A hosszabb ideig tartó étkezési ketózisban, a szervezet egyre könnyebben használja fel a ketonokat. 

Hallhattad már, hogy a ketózis veszélyes az egészségre nézve de az étkezési ketózisnak nincs negatív hatása a szervezetre. A valóságban terápiás és az emberiség szempontjából hosszú ideje túlélési mechanizmus. Történelmünkben a környezetre és az évszakokra való tekintettel, mindig könnyebb volt energiaforrásként a zsírt megtalálni, mint a CH-ban gazdag élelmiszereket. Télen is, amikor kevesebb az élelem, nem elérhetőek a cukorban gazdag élelmiszerek, a szervezetünk a zsírunkat fogja lebontani. Hatékonyak vagyunk zsírbontásban, de ha van a sejtjeink számára elérhető egyszerű cukor, akkor nem a zsírt fogja égetni. A cukor bontása a sejtplazmában, a mitokondriumon kívül történik. A baktériumoknál és az élesztőknél is ez a folyamat játszódik le, amit fermentációnak hívunk.
Azért részesíti előnyben a kókuszzsírt és a ghee-t mert azokban közepesen hosszú és rövid szénláncú zsírsavak vannak, amik a bélből közvetlenül fel tudnak szívódni. 

Amikor az oxigén megjelent a kezdetekben, egy toxikus gáz volt, ami elpusztította a baktériumok 90%-át. De voltak mini baktériumok, akik felhasználták az oxigént mert zsírt égettek. Ezeket bekebelezték nagyobb baktériumok és ezentúl hatékonyabban működtek. Ezek a mini baktériumok voltak a mai mitokondriumok ősei. 

Ha a táplálék keményítőben gazdag, a ketózis nem indul be. A mai modern társadalmakban, a mezőgazdasági fejlődések következményeként, hosszú évtizedek óta szénhidráttal telített a táplálkozás. Cukrot égetünk energiaforrásként, ami közel sem ideális, kiváltképp agyi problémák esetén. A cukorban és keményítőben gazdag étrend elősegíti a gyulladásokat. Elfelejtkeztünk a keton metabolizmusáról és megfizetjük az árát.

Mindazonáltal a ketogén étrend nem tűnt el, már a 1900-as évek elején is használták, "éhgyomri" diétaként, epilepszia kezelésére. A 20-as években a Mayo Klinikán is használták a zsírban gazdag ételeket és a hosszan tartó étlenséget kezelésként és az epilepsziában szenvedő gyerekek első hatékony diétája lett. A közepes szénláncú zsírsavak, mint a kókuszzsírban a többi zsírsavval szemben jobb kalóriájú ketont biztosít. Ilyen zsírokat használtak a ketogén diétában. A W. protokoll is bőséges közepes szénláncú zsírsavakban a kókuszolaj és a nagy zsírtartalmú kókusztej révén. A közepes hosszúságú szénláncok hatékonynak bizonyultak SM és egyéb neurológia betegségekben. 
Így fejlődött ki a W.P.P., melynek hatására ha szigorúan követed étkezési ketózisba kerülsz. A zöldségek tartalmaznak keményítőt és a bogyósok is cukrot de ez relatíve kevés és az egyetlen keményítő forrás. A zsírban gazdag étrend az agy egészsége szempontjából elengedhetetlen, a CH-ban szegénytől pedig csökkennek a gyulladások, stabilizálódik a vércukor szint. Sokat elriadnak a WPP szigorúságától, pedig ez még így is távol van a tradicionális ketogén étrendtől. A való világban nem nehéz követni. 

A GI (glikémiás index) egy kritérium, ami alapján csoportosítani lehet az élelmiszereket, aszerint, hogy mennyire emelik meg a vér cukorszintjét. 100 a felső érték, a cukor GI-je, az az érték amit 2 óra alatt elér. A GI-t több tényező is befolyásolja, pl milyen típusú és mennyiségű az ételben cukor és keményítő, a benne található fehérjék, zsírok és rostok, a fizikai struktúra, az elkészítés milyensége, időtartama. Befolyásolja, hogy főzött, nyers a étel, érett vagy éretlen. Zsírok, rostok és fehérjék hozzáadásával a GI csökkenthető.

Ellenőrizd a vizeletedben a keton testeket, hogy tudd étkezési ketózisban vagy e. Ha nincs benne keton, csökkentened kell a CH-okat és emelned a a kókusztej, kókuszzsír és ghee mennyiségét. Lehet teljesen el kell hagynod a főtt keményítőben gazdag zöldségeket vagy nyersen enni. Végig figyelned kell, hogy legyen keton a vizeletedben, minden nap, vérből ő hetente is nézeti.

Kutatásaikban ezen a szinten jelenős változások vannak az életminőségben, a fáradtság fokában és a mozgás kapacitásában a pácienseknél.
Kiknek javasolt a továbblépés a W.P-ról a Pluszra? Akiknek továbbra is vannak problémáik.
1) tartós mentális zavartság (ködös agy)
2) koponya trauma utáni neurológiai eredetű megértési zavar
3) neurodegeneratív betegségek ( Parkinson, Charcot, Huntington )
4) neurológiai problémák (krónikusfejfájás, epilepsziás rohamok, mozgászavarok)
5) a WP-ra nem kellő képpen javuló pszichiátriai kórképek
7) rák megelőzésként
8) agyi eredetű autoimmun zavarok, melyek nem mutatnak javulást a WP hatására
9) túlsúly, amennyiben nincs fogyás a WP hatására

Talán furcsának találod a túlsúlyt a listán de ő is az első 3 hónapban jelentős súlyt veszített éhezés nélkül.
Klinikai tesztek alapján kb 3 hét az áttérés a WPP-ra, ha az eddigi étrended normál volt.
Maximalizálod az agyad számára elemi ásványok, vitaminok, antioxidánsok és esszenciális zsírsavak bevitelét és csökkented az emésztőrendszered számára problémát okozó cukrot. Továbbra is sok zöldséget eszel, 6 csészével ( kicsi nő esetén- mint én😁(eddig sose gondoltam magamra kicsi nőként a 170 centimmel- de az 53 kilómmal bejutottam a kategóriába szerintem) négy bögrével. Továbbra is fogyasztod a bio, legeltetett jószág húsát, belsőségét és vad halakat (a cápa elég vad?😉). Eszed a tengeri zöldségeket és a fermentált ételeket. A különbség, hogy növelted a zsírbevitelt, csökkentetted a cukorét és kevesebbszer eszel. Amikor étkezési ketózisba kerülsz a sejtjeid a zsírt fogják égetni. Meg mondja előre, hogy nem leszel éhes, annak ellenére hogy csak 2x eszel naponta (ez igaz nálam is). És most jöjjenek a specifikus részletek:

1.rész
zsír hozzáadása, leginkább kókuszzsír vagy zsírban gazdag kókusztej.

Itt az idő a zsírbevitel növelésére. A bevitt kalóriák nagy részének zsírból kell adódnia. Fehérjéből is be kell vinni, amire a szervezetnek szüksége van de nem többet. A zsírok kevés cukorral bevíve átalakulnak ketonná, ami remek energiaforrás a mitokondriumok, neuronok és izomsejtek számára. A kitűzött célod, hogy ahányszor eszel, mindig legyen benne közepes szénláncú zsírsav. A legnagyobb mennyiségű ketont kókuszzsírból tudod előállítani. Egy 2000 kalóriás étrend esetén 144 gr zsír 1300 kalóriát tesz ki. Középtermetű nőnél 1790 kalóriából 1160-at fedez 129 gr zsír. Miután totálisan adaptáltad magad a WPP-hez, ne felejtsd el, hogy ha alacsony a vizeletedben a ketonszám, emeld meg a bevitt kókuszolajat, kókuszvajat, kókusztejet és csökkentsd a keményítő bevitelét.
A kókuszzsír mellett vannak más zsírok is de a kókuszzsírt bele tudod tenni a turmixba, salátaöntetnek vagy ebben sütheted a húsokat, zöldségeket. Lehet levesbe, teába, kávéba rakni (fuj-fuj) vagy csak magában fogyasztani. Egy ek kókuszzsírban lévő közepes láncú zsírsav megfelel 5 ek kókusztejének. Kókusztejjel nem lehet kicserélni, mert az a húson kívül van, nincs benne semmi zsír. Kókusztejnél fontos, hogy a zsírtartalma 11gr legyen adagonként, a light-nak csak 4,5 ( gondolom ezek is amerikáner szabványok. amit én használok annak majdnem 18gr a zsírtartalma 100 ml-ben). Használható még kókuszkrém és -vaj is, természetesen cukor nélküliek. Aztán a zsírsavak fajtáit elemezgeti oldalakon keresztül. Lényeg autoimmun, szív és neurológiai problémák esetén a szervezet sokkal nehezebben képes megtermelni az AAL, EPA, DHA omega3 zsírsavakat ezért is kell állati húsokkal bevinni, ahol már az kész van. Omega6-ból is kell de abból úgyis többet fogyasztunk a kelleténél. Ilyen az AL, ami az AA előanyaga, amit mi nem termelünk, így kívülről kell bevinni, pl diók, magok fogyasztásával. Ha az AA (omega6) túlsúlyba kerül a DHA-val (omega3) szemben, a szervezet gyulladáskeltő anyagokat kezd termelni.

2. rész
6 csésze- vagy 4

Sokember találja úgy a diéta kezdetén, hogy 9 csésze zöldség bevitele lehetetlen. Ahogy követte a W.Paleót 9-12 csészével evett. A WPP-ban is 6-9 csészével fogyaszt. Amennyiben kicsi nőnek érzed magad csökkentheted 4 csészére, 2 zöld, 1 kénes és 1 színes formában.

3.rész
kizárni minden gabonát, hüvelyest és krumplit

A W.Paleót követve már csökkentetted ezen dolgok fogyasztását, heti 2 adagra. Eljött az idő a teljes elhagyásukra. Az állati fehérjékre koncentrálj és a keményítő nélküli zöldségekre. Amennyiben erősek a tüneteid, szem előtt tartod a neuronjaid és mitokondriumaid gyógyulását, extrém fontos, hogy drasztikusan lecsökkentsd a magas keményítő tartalmú, így cukorban is gazdag ételeket.

4. rész
csökkenteni a keményítőben gazdag zöldségek fogyasztását heti 2 alkalomra

A keményítőben gazdag zöldségek rengeteg cukrot tartalmaznak, bár nem annyit mint a gabonák, hüvelyesek és krumplik, ezért heti két alkalommal fogyaszthatóak. Amikor ezeket fogyasztod ne feledd egy kis fehérjével és bőséges zsírral együtt enni. Illetve inkább nyersen fogyaszd, mint saláta, répa, cékla, téli tök, olivaolajjal, citromlével. Nyersen nem kell moderálni a fogyasztást. Amennyiben a teljes diéta "beállta" után 1-2 héttel sincs ketontest a vizeletben, emeld a bevitt kókusztej mennyiségét. Ha így sincs változás csökkentened kell a nyers keményítős zöldségeket vagy teljesen el is hagyni, hogy étkezési ketózisba kerülj.

5. rész
fehérje csökkentés

Nemnek, súlynak megfelelően napi mennyiség 170-340 gramm. Amennyiben túl sok fehérjét fogyasztasz sejtjeid cukorrá alakítják és azt égetik, ekkor megint nincs ketontest a vizeletben.

6. rész
előnyben részesíteni a bogyós gyümölcsöket, abból is csak 1 csésze naponta

Itt az idő kizárni a legcukrosabb gyümölcsöket, mint alma, banán, körte. Leginkább a bogyósok maradjanak. Ezeket is érdemes 1-2 ek kókusztejjel fogyasztani a ketózis fenntartása érdekében. Aki nagyon nem bírja, az beillesztheti a narancsot is, szintén kókusztejjel. Szárított, aszalt, konzerv gyümölcsök, levek szóba sem jöhetnek cukortartalmuk miatt.

Amennyiben túl sok súlyt veszítenél, vissza lehet venni 1-2 keményítőben gazdag gyümi vagy zöld fogyasztását, amíg eléred a kívánt súlyt, ilyenkor természetesen nem leszel ketózisban de ekkor ez nem baj. Fogyassz puha karamellt .Ha elérted a súlyod csökkentsd a karamell bevitelét. 
Karamell (20adag): turmixolj össze 1 csésze kókuszzsírt, 1 csésze mazsolát, 1 csésze áztatott diót, 1 közepes avokádót magja nélkül 😉,1/2 csésze szárított kókuszt, 1-2kk fahéjport és 1kk cukormentes kakaóport. 20x20cm-es tepsibe jól belerakni, hűtőben tárolni.

7. rész
csak 2x egyél, éjjel min 12 órás étlenség legyen

Őseink táplálkozási ketózisban voltak egész télen. Az esti és reggeli étkezés között minimum 12 óra legyen de akár 16 is lehet. Nem fog gondot okozni a kétszeri étkezés betartása, hisz a ketózis csökkenti az étvágyat. Stabil vércukorszint mellett nem éhezünk. Amikor a szervezetnek nem az emésztésre kell állandóan koncentrálni, a gyógyulásra, méregtelenítésre, a biokémiája újrakonfigurálására tud figyelni. Amennyiben úgy érzed nem megy a 2x-i evés, folytathatod a 3-at, arra figyelve, hogy az egyik csak egy kókusztejes zöldséges, gyümis turmix legyen, ami könnyíti és gyorsítja az emésztést.
Ezen a szinten érdemes teljesen kizárni az alkoholt, kivétel kivételes alkalmakkor. Legyen GM ha iszol, vodka vagy száraz bor.
Minél tovább követed a diétát, annál könnyebb lesz.
Ha szuper formában érzed magad, tüneteid csökkennek, folytasd tovább. Amennyiben túl nehéznek érzed ezt a szintet személyes, családi vagy egyéb okokból térj vissza a WP szintjére, ami jobb mint mindent feladni. 

Tehát újra a Wahls Paleó Plusz:
folytatod a Wahls Paleó irányelveit a következő kitételekkel. Jóllakásig eszel, észben tartva, hogy minimális cukrot fogyasztasz mindig egy kis fehérjével és bödön zsírral. az étkezés kb 65%-a közepes láncú zsírban, mint kókusztej és kókuszzsír legyen gazdag, a ketózis elérése a cél. Fogyassz 68 gramm vagy több zsírt, ez 4-6 evőkanálnyi kókuszzsír vagy kb 2 pohár kókusztej. Minden étkezéshez fogyassz belőlük, vagy olivaolajat, ghee-t hidegen. Ha 68 kiló fölött vagy 700kalóriát vigyél be minimum kókuszokból. Ha 2 hét diéta alatt sem kerülsz ketózisba, növeld a bevitelét. Amit megveszel kókusztejet adalékmentes legyen tehát kókusz, víz és max. só lehet benne.
A 9 bögre zöldség lecsökken 6-ra (4-re kicsi nőknél). Nincs buri, hüvelyes, gabona.
Keményítőben gazdag zöldség max 2x egy héten (cékla, tök sütve), mindig kis fehérjével és sok kókuszlöttyel. Ketózis hiányában, csökkentsd ezek bevitelét.
Napi 1 bögre gyümi max. és bogyós, mindig zsírral, tejjel. Nincs szárított, konzerv vagy lé.
170-340 gr fehérje naponta.
Napi 2x-i evés,12-16 óra éhgyomor vacsora és reggeli között. 3 étkezéskor is éjjel 12 órás "böjt".
Nagyon ritka legyen az alkohol fogyasztása.

2017. szeptember 11., hétfő

TÁPLÁLÉK KIEGÉSZÍTŐK 1.

Nézzük mely kiegészítőket ajánlja T.W.

  • D-vitamin
egy alacsony D-vit szint, nagyobb százalékban járul hozzá a visszaeséshez, autoimmun betegség fokozódásához, mentális egészségi problémákhoz, szív-, érrendszeri problémákhoz, a súlyosabb korlátozottsághoz és a rákhoz, míg  a magasabb szint pedig a fokozottabb aktivitáshoz.
A legegyszerűbb és legtermészetesebb módszer a D-vit. bevitelére a bőr napoztatása. A napfény ultraibolya sugarai hatására a koleszterinből D-vit. képződik, a máj és a vesék egy aktívabb formává alakítják át, ami engedi sejtjeinknek a DNS utasítások hatékonyabb olvasását. 
Őseink az idejük nagy részét a szabadban töltötték. Mi jelentősen máshogy élünk. Nyáron a forróság és a pára nem kellemes, hozzá vagyunk szokva a klimatizáláshoz, ha kimegyünk fényvédő krémmel óvjuk a bőrünket. Ami ugyan megvédi a bőrünket a leégéstől de az UVB sugarakat sem engedi át. Ez alacsony D-vit. szintet okoz, ami növeli a gyulladások, tüdő-, mell-, bél- és prosztatarák, a szívbetegségek, autoimmun problémák, a koraszülés, a terhességi toxémia, a skizofrénia és egyéb mentális problémák kockázatát. Alacsony szint esetén 4x nagyobb a rizikó autoimmun betegségre, rákra, mint magas szintnél.
A napi 24 órát szabadban lévő törzseknél a D-vit szint a vérben átlagosan: 80-120 ng/ml. Az anyatejjel táplált babák vérszintje min. 55ng/ml. A mi célunk elérni az 50-100 ng/ml-os -vit vagy a 25 OH hydroxycalciferol szintet. A klinikáján tapasztalta, hogy a paciensek 90%-ának D-vit. szintje nem éri el a 30 ng/ml-t.
Mit lehet tenni? Növelni kell a D-vit bevitel szintjét napfény vagy szoláriumsegítségével vagy kiegészítő szedésével. Aki égés nélkül pirul meg az arcán, lábán, karján annak a bőre 20000 NE D-vitamint termel. Télen hetente egyszer elmegy ( 280-313nm ) UVB sugarú szoliba.
Az év 365 napján a szabadban tartózkodó természeti népek között nincs különösebben bőrrák vagy melanóma. Az állandó expozíció, a leégés elkerülése, az étkezéssel bevitt tápanyagok jelentősen csökkentik náluk a kockázatot, így nálunk is leredukálhatja. 
Amennyiben természetes úton akarod a D-vitamint bevinni a napfénnyel, kerüld a leégést.
Az alacsony D-vit szinthez egy jóval nagyobb rizikóval társulnak az SM tünetek súlyosbodása és a gyakoribb shubok. A természetes napfénnyel bevitt D-vitamint nem lehet túladagolni, mint a kiegészítővel bevittet. Veszélyes a 150 ng/ml fölötti D-vit szint, ilyenkor a vérben extrém módon megnő a kalcium szint vesekárosodást vagy akár pszichózist is okozhat. A D-vit zsírban oldódik, ami miatt potenciálisan veszélyesebb a túladagolása, mint a vízoldékony vitaminoknak (pl B, C). A zsírszövetekben raktározódik és felhalmozódhat. A D-vit. túladagolás ritka de lehetséges. Ha 2000 NE-nél többet szedsz melegen ajánlott a három havonta végzett vérszint ellenőrzés, amíg el nem éred a kívánt szintet, utána évente 1-2x elég. A szükséges szintet befolyásolja a tengerszint feletti magasság, ahol élsz, a bőrpigmentációd foka és hogy mennyi időt vagy napon fényvédő nélkül. Az emberek nagy részének, akik bent élnek a téli hónapokban 4000-8000 NE-re is szüksége lehet, nyáron pedig 2000-4000 NE-re. Túladagolás esetén egy mérgezéses állapot alakul ki, felborulhat az egyensúly a többi zsíroldékony vitamin rovására, ha nem párhuzamosan vannak bevíve a szervezetbe. Máj, zöld zöldségek, diófélék, fermentált tőkehalmáj olaj fogyasztása elősegíti a zsíroldékony vitaminok bevitelét. A szájon át bevitt D-vit mennyisége, attól is függ, hogy mennyi az őt termelő és használó enzim a sejtjeinkben, ez az egypontos nukleotid-polimorfizmus (SNP). Ha több SNP van egy D-vitaminra, akkor nem leszel képes azt elég hatékonysággal felhasználni és több D-vit. bevételére lehet szükséged, ellenben azokkal akinél ez a probléma nem áll fent. Személy szerint ő a napozás mellett szed kiegészítőt is, fermentált rájamáj olaj formájában és rendszeresen nézeti a vérszintjét. 
Ahhoz, hogy a D-vit. hatékonyan működjön K2  , pontosabban K2MK7 vitaminra van szükséged. A K1-et a bálbaktériumok állítják elő a zöld zöldségekből. Ezek kívül van a belsőségekben, a fermentált tőkehalmáj olajban illetve legeltetett állatok vajából készített olajban. Fogyaszd bőségesen ezeket, amennyiben kiegészítőformájában fogyasztod a D-vit-t. Ha követed már a W. D-t ez nem fog problémát felvetni.

  • Kalcium
Figyelembe véve, hogy a W.P (950mg) és a W.P.P (750mg) általi kalciumbevitel kevesebb mint a W.D-ban (1450mg) , javasolja kalcium-citrát fogyasztását, 1-2x250mg-ot nem, súly és követett diétás szint alapján. 50 év alatti nőknek és férfiaknak a napi javasolt mennyiség 1000mg természetes Ca, 50 feletti nőknek és 71 feletti férfiaknak az RDA 1200mg. Fontos a rendszeres kalciumban gazdag táplálék fogyasztása, mint dobozos lazacszálka ( úgy előttem van, ahogy a bioboltban kérdezem, hogy a halszálka kilaját mennyi😵), mandula, bordás kel, cavalier káposzta ( collard green) levele. Azért részesíti előnyben a citrát formát a karbonáttal szemben, mert kisebb az esély mellette a felfúvódásra, a gazosodásra és a székrekedésre. Szintén fontos megjegyezni, hogy a kalcium elégséges felszívódásához a belekben D-vit-ra van szükség.

  • Magnézium
A magnézium nagyon hatékony lehet az izomspaszticitások enyhítésére, a fáradt láb szindróma és az alvás javítására. A zöld levelek remek Mg-források. Amennyiben a vesefunkcióid rendben vannak és kiegészítőt szednél, az legyen 350-400mg elemi magnézium, orvossal konzultálni ill. a magnézium-glicinát az amit a sejtek a legkönnyebben fel tudnak használni.

  • Esszenciális zsírsavak
A legeltetett állatok és a vad halak a legjobb források, ezért gond ezek bevitele vegetáriánusoknál. A két legfontosabb omega3 zsírsav a DHA és az EPA , előbbi a myelingyártásban, utóbbi a gyulladáscsökkentésben játszik nagy szerepet. SM vagy egyéb autoimmun betegséged van elsődleges fontosságú a fogyasztásuk. A hideg tengervízi halak fogyasztásával vagy kiegészítő szedésével. Oda kell figyelni, hogy a halolaj megnyújthatja a vérzési időt, amennyiben vérhígító szert szedsz, erre oda kell nagyon figyelni és orvossal megbeszélni, melyik típusú omega3 zsírsav szedhető probléma nélkül. Rája vagy tőkehalmáj olajat javasol fermentálva. A Nordic Naturals Ultimate Omega vagy Solgar termékeket ajánlja -950mg -( iherben megtalálhatóak, a B-vitamint, Q10-et, élesztőt, algát is innen rendeltem). Érdemes mellé 200-400 mg-nyi E-vitamint is fogyasztani mellé, naponta, mert az omega3 zsírsavak gyorsan oxidálódnak és veszítenek hatékonyságukból. Érdemes kérni egy vérpanelt a dokitól zsírsavakra, hogy megtudd menyi az omega6/omega3 arány, triglicerid, koleszterinek és arányuk, A1C hemoglobin, CRP.

  • B-vitaminok
A jó sejtműködéshez B 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9 és 12 vitaminokra van szükség. Érdemes folsavra, homcysteinre és B12-re vérvételt kérni. Ha a homocystein szint alacsony több fehérjét kell fogyasztani, ha magas emelni kell a B12 és folát bevitelt, amennyiben ezek után is magas, orvossal konzultálni. 

  • Q10 koenzim
A mitokondrium hatékonyságáért felelős. 50 év fölött már nehezebb az elégséges mennyiség megtermelése. Keringési elégtelenségnél napi 100-200 mg-ot, Parkinzon kórnál 2x 300-600 mg-ot javasol. SM esetében nem tud Q10-es tanulmányról de 200mg szerinte mehet napi szinten. Heti 3-szori szív- és májfogyasztás szerinte jó forrás Q10, kreatinin, AL és más esszenciális zsírsavak forrásaként, ami a mitokondriumok tápláléka.

  • Algák
Az édesvízi chlorelle és spirulina illetve Csendes-óceán észak-nyugati részét termesztett kékes-zöld Klamath alga tartalmazza a legtöbb vitamint, ásványt és fehérjét. Előbbi kettőjobb ízű mint az utóbbi. Kapszula vagy por formájában fogyaszthatod. Norvég, kanadai vagy Maine állambeli algát javasol, japán eredetűeket nem. Fogyasztd reggel, mert több embernél is izgatottságot, alvásproblémát okoz. Vannak akik előszeretettel fogyasztják de néhány embernél hányingert, hasmenést okoz, ebben az esetben ne fogyasztd. Rendszeres fogyasztásnál havi 1 hét szünet beiktatását javasolja és egy fél kilós csomagot fogyaszt el teljesen, majd másik fajtát választ. Kapszulában való szedésénél nem kell szünet. Azért van a szünet és a csere, mert némi kis toxint mindegyik tartalmaz. Nyáron mikor rengeteg zöld zöldség van nem eszik algát, ősszel kezdi.

Utazási praktikák:
Utazáskor némileg nehezebb kénben gazdag és zöld levelű zöldségekhez hozzájutni. Ilyenkor visz magával algát és vízbe rakva fogyasztja. Szintén hord magával szárított májat, étteremben zöldséget és grillt rendel salátával és lehetőség szerint bogyósokat. Kerüli a szószokat, leveseket és ízesítőket. 

  • Emésztő enzimek
Napjainkban szervezetünkön nagy a terhelés: nemcsak a főtt ételeink, amikben az emésztő enzimek a hő hatására elpusztulnak, hanem a CH-ban és cukorban gazdag étrend emésztése is egyre több és több emésztő enzimet követel. Ez egyre nagyobb terhet ró a hasnyálmirigyre. Mivel egyre több fermentált ételt fogyasztasz  és kiegészítőként enzimeket is a szervezeted hatékonyabban tudja emészteni a főtt ételeket. Enzimek bevitele: 1-2 kapszula enzim az étkezéssel, a főzés során elpusztultak helyett vagy éhgyomorra 3 kapszula, étkezés előtt 1/2-1 órával. Inkább az utóbbi. És újra amikor feküdni megy. Eggyel kezdte majd növelte az adagot. Legalább amilázt, proteázt, lipázt és bromelint tartalmazzon. Vérhígítók szedésénél figyelni, mert ezek is okozhatnak változást. 

  • Étkezési rost
Ha székrekedésed van érdemes fogyasztani. Frissen darált len- vagy chiamag (24 órás áztatott is lehet). Ő kapszulázik. Elég ha napi 2-3x tudsz tőle wc-re menni. Oldékony rostok is szóba jöhetnek, mint útifűmaghéj, inulin, chiamag, lenmag. 

KIEGÉSZÍTŐK
NAPI MAXIMUM (+ORVOSI ELLENJAVALLATOK FIGYELEMBE VÉTELE)
D-Vit
Véreredmény alapján
Ca-nitrát
W.P vagy W.P.P. esetén 1-2x 250mg elemi kalcium
Magnézium
350-400mg mg-glicinát
DHA,EPA
2gr DHA/EPA vagy 2gr halolaj vagy 2grfermentált tőkehalmáj olaj
E-vit
400mg ha szedsz halolajat vagy EPA/DHA-t
B-komplex (B-100)
1 kapszula
(metil) B12
1000mcg, nyelv alatt lassan elolvasztva
B9
1000mcg
Q10 koenzim
200mg
Alga
2-8 kapszula vagy 1 kk max (klamathból fél)
Enzimek
4 kapszula éhgyomorra
Rostok
Napi 2x-i könnyű székletig

2017. szeptember 9., szombat

KARFIOLRIZS

Ha valaki azt mondja nekem, még egy éve is, hogy én karfiolt fogok fogyasztani, méghozzá élvezettel, kikacarászom az illetőt. Pedig így áll a helyzet. Tavaly ugye kiderült, hogy a diéta, amit követni kezdtem (AIP) nagy hangsúlyt fektet a zöldségek fogyasztására. Először nem is volt gond elrágcsálgattam a répát, a gombát, a répát, a hagymát, a répát, a cukkinit, a répát, az uborkát és talán a répát is 😉. Aztán ahogy teltek a napok (lehet eltelt 4 is) kicsit egyhangúvá vált a répa. A zeller volt az első amit kipróbáltam új zöldségként, azóta is nagy kedvenc a fokhagymakrémes sült zeller ( https://cincerfrakk.blogspot.ch/2017/05/fokhagymas-zeller.html ).
A karfiol állandó kis undorként volt jelen az életemben, mert Anyu hol a húslevest "rontotta el" "ejtőernyők" beletételével ( nem tudom melyik gyerek eszi meg a karfiolt a levesből, annak hitében, hogy azok ejtőernyők 😖), hol a rakott karfiol jaj de finomságát hangoztatva. A levest sem ettem meg ha megéreztem benne a karfiol ízét. 
Szóval, ilyen karfiolos előélettel kezdtem belemerülni a zöldségeskedés sűrűjébe. Posta Renáta receptjeit gyakran előveszem ( megvan vagy 4 könyve ) és az ő videója alapján gondoltam hátha mégsem fogok elpusztulni rettentő kínok között, ha mégiscsak számba veszem a karfiolt. 
Annak ellenére, hogy kb 2 db hozzávaló kell az elkészítéséhez, rengeteg recept kering a neten, érdemes rájuk keresni és egyesével kipróbálni, melyik ízlik a legjobban vagy leírás alapján kiválasztani a számotokra legkedvezőbbet. Az enyém 2-3 recept, ugyanannyi saját (betegség, étrend, meglévő hozzávalók 😁itthon) ötlet alapján fog most készülni.


Felaprítottam egy fej karfiolt, rózsáit megmostam, aprítóban rizs állagúra daráltam, a szára fagyasztóban várja a következő csontlé készültét. 2 cikk préselt fokhagymát állni hagyok 10percig, majd 2-3 ek kókuszzsíron ( vagy egyéb zsiradékon) a rizs szerűre aprított karfiollal együtt pár percig pirítom. Kurkumával, jódozott tengeri val és wakaméval összekeverve tálalom.


Most csirkeszívvel, papayával.
Jó étvágyat!


2017. szeptember 8., péntek

WAHLS PALEÓ, A MÁSODIK SZINT -2.rész

lássuk a folytatást:


Negyedik rész:
nyers, áztatott, fermentált ételek

Az enzimek katalizátorok, amik hozzájárulnak a szervezeted jobb működéséhez, megkönnyítve az emésztéshez szükséges kémiai reakciókat és a tápanyagok felszívódását. Az életkor előrehaladtával az enzimtermelés hatékonysága csökken. Néhány a táplálékban található emésztő enzim, amiket fogyasztunk, segíti, hogy az emésztés és a felszívódás még hatékonyabb legyen.
Ezekhez 3 féleképp juthatunk:
1. nyers ételek fogyasztása
2. áztatott ételek fogyasztása
3. fermentált ételek fogyasztása

1. nyers.
Őseink kezdetben minden élelmet nyersen ettek. Később amikor elkezdték megsütni az ételeket, a nagy részüket még mindig nyersen ették, a húst is. A sütés-főzés során a sejtek széttöredeznek, amely részben megkönnyíti az emésztést és lehetővé teszi számos vitamin és ásvány asszimilálását, A nyers kaják( növényi vagy állati ) viszont töltve vannak enzimekkel, amik beindítják az élelmiszerek emésztését. Minden 47 foknál melegebbre hevített táplálékban az emésztő enzimek megváltoznak, átalakulnak, biológiailag nem lesznek olyan aktívak vagy elpusztulnak. Így akik túlsütik, főzik ételeiket, azoknál nem tudnak hasznosulni a tápanyagok. példának sarkkutatókat hoz fel, akik a nyugati típusú átsütött, főzött ételeiket ették elpusztultak, míg azok akik úgy döntöttek, hogy a tradicionális inuit kaját fogyasztják életben maradtak, súlyukat megőrizték az extrém körülmények között is. Sajnos, napjainkban a nyers húsok fogyasztása egészségre veszélyes lehet, az állatok betegségei, tartási körülményeik miatt. Ennek ellenére egy jól elkészített tatár vagy sushi belefér. Mindenképp fokozott körültekintést igényel, ha nyers húst akarsz fogyasztani.
Jóval kevesebb kockázattal jár a zöldségek és gyümölcsök nyersen való fogyasztása. Amennyiben a nyers zöldségek emésztőrendszeri problémát okoznának, érdemes kis lépésenként emelni a bevitelt. 

2. áztatott, csíráztatott
Az áztatással beindítod a csírázási folyamatot és bizonyos antitápanyagok semlegesítődnek a gabonákból és hüvelyesekből. 12-24 órán át kell az áztatást végezni. Mivel ezen a szinten max. 2 adag száraz hüvelyes és gabona fogyasztható, ezek is legyenek az áztatott cuccok között, a többi lehet csonthéjas és magok. Érdemes mindig beáztatni fogyasztás előtt. Az áztatás is aktiválja az enzimeket. Hogyan csináld? Tedd a magokat, gabonát vagy hüvelyeseket egy böfis üvegbe, engedd fel ásványvízzel, áztasd 6-24 órán át, hogy a csírázás folyamata beinduljon. Ez növeli a fitáz enzim termelődését, ami semlegesíti a fitátokat, amik az ásványokhoz kötődnek, azaz egy lektin, tripszin inhibitor.  A diófélék is termelnek tripszint, ami megkönnyíti az emésztést. A besugárzott ételek nem csíráznak, így a bennük lévő antitápik sem csökkennek.

Az áztatás kezdeti ideje leteltével meghosszabbíthatod a csírázás folyamatát, hogy napjában háromszor lecseréled a vizet, amíg megjelennek  csírák. Az első három napban az enzimműködés fokozódik. Ő általában a 3. napon szokta nyersen vagy főzve fogyasztani a cuccost vagy 47 fok alatti hőmérsékleten kiszárítja későbbi fogyasztásra. A magok és diófélék esetleg furcsa állagúak lehetnek áztatás után de kiszárítva visszanyerik ropogósságukat. Tehát, minimum 24 óráig vagy 3 napig, amíg a csírák és levelek megjelennek. Utóbbi esetben azonnal el kell fogyasztani. A csírák könnyen fertőződhetnek baktériumokkal, hasmenést okozva. Ha áztatott csonthéjast vízzel, jéggel összemixelsz jó kis házi magtejet kapsz. Az áztatott magok nagyon jó omega3 forrás is, a mandula és napraforgómag E-vitaminban gazdag ,ami egy zsírban oldódó csoport és a myelin alapvető védelmét  biztosítja és védi a sejthártyát a szabadgyökök hatásaival szemben. 113 gramm a napi adag variált magokból. Hidegen préselt dió vagy mandulaolaj is jó választás, a salátádhoz vagy turmixodhoz adva. Ezen olajokat soha ne melegítsd 47 fok fölé. 
Néhány ember érzékeny bizonyos magokra, ha fogyasztásuk során fejfájás, fáradtságot vagy rosszabbodó, zavaró tüneteket észlelsz ne edd. Inkább próbálkozz napraforgó vagy tökmaggal. Ha ezek is gondot okoznak keresned kell más E-vit forrást, mint az oliva- vagy avokádóolaj. Ha az ételallergiád súlyos konzultálj orvossal is. 

3. fermentált kaja
Mivel nem tudjuk (vagy akarjuk) ugyanazt az ételt fogyasztani, mint az őseink, változtattunk az étrendünkön akaratlanul is, ezáltal a biomunk is máshogy reagál. Nagy mértékben befolyásolják a nyugati táplálkozás alapvetően cukorban, CH-ban gazdag élelmiszerei, a finomított lisztek, krumplik, gabonák a mi jó öreg barátaink (bélbacik) működését. Az antibiotikumok semlegesítenek sok jó baktériumot, hasznos élesztőt és emiatt más negatív, rossz összetevőt támogatnak.

Kell e probiotikumot szedni? 
Amennyiben étrendváltoztatás nélkül szedsz probiotikumot, nem fogsz különösebb változást tapasztalni. Egy kapszulában 5-15 millió számú az élő kultúra mennyisége, nincs sok esélye változtatni a százezer milliárdos bélflórán. Fogyassz fermentált cuccokat a jobb hatás érdekében, hogy a barátbacik szaporodjanak. Etesd őket oldott rostokkal (zöldség, gyümölcs, magok, len-, chiamagpor, útifűmag, szilva, bogyósok, mandula, keményítő, káposzta, hagyma, gomba) őseink napi 80 gramm rostot vittek be a szervezetükbe elsősorban zöldségekből és keményítőmentes gyökerekből. Ha a rossz baktériumaidat táplálod cukrokkal, keményítővel, a jók nem tudnak implantálódni. Mindazonáltal, ha az emésztőrendszered jól működik a probiotikum egy jó lehetőség egy barátságos környezet fejlesztésére. 

Kerülöd a feldolgozott ételek fogyasztását, zöld zöldségekre, kénben gazdagra, színesre cserélve, a jó baktériumok viszed be az emésztő rendszeredbe, fermentált (aktív,élő) dolgokat fogyasztva, a nekik szükséges rostokat bevíve, mindenekelőtt a laktobacillisokat táplálva, akik az egészséges bélért felelősek. A természeti népek minden étkezéskor fogyasztanak fermentált dolgokat. Tedd te is. készíts magadnak fermentált ételeket.
  • joghurt, kefír - mandula vagy kókusz
  • kombucha 
  • káposzta, savanyú káposzta, kimchi, uborka
  • nemes élesztőpehely (D-,B-vit-ban, RNS-ben, ásványban és fehérjében gazdag) -ez nem táplálja a rossz baktériumokat és a candidát. Ha nem okoz gondot a fogyasztása, bátran használd. 
  • nem gabona alapú alkoholos ital. Legalább GM jelzésű legyen. rum, bor, GM sör. 1 kis pohár sör vagy bor maximum naponta, töményből 1 adag nőknek, kettő férfiaknak)

Mikor okozhat problémát a fermentált étel?
Néhány SM érintett esetén előfordul, hogy a bélflórában található candida albicans száma aránytalanul megnő. Az érrendszerbe jutó szabad candida élesztők, toxikusak lehetnek az idegek és a mitokondriumok számára, extrém fáradtságot és ködös agyat okozva. Ez azoknál fordulhat elő, akik antibiotikus kezelésen estek át, sok cukrot tartalmaz az étrendjük vagy húgysav csökkentő gyógyszert szednek. Akinél bizonyítottan Candida probléma van, az talán nem fogja tolerálni az élesztőt és néhány gombafajtát. 
SM-ben és más autoimmun betegségben szenvedők sem biztos, hogy bírják az élesztős fermentált kajákat, mint a kombucha, ecet, bor. Az étrendből nem vette ki ezeket, mert az emberek nagy részének nincs ilyen problémája, akinek van az természetesen hagyja el az élesztő alapú és gombás cuccokat. Van akinek az ecetet és a bort is ki kell zárni, ez teljesen egyéni. 

Akkor még egyszer a zanza: csökkentsd a cukrot, egyél húst, menjen tengeri zöldség és belsőség. Minden nap egyél nyers, áztatott, fermentált kaját. Ez az étrend már jobban hasonlít az elődeinkére, folytasd, maradj erős, ha beleesnél egy elcsábulásba a tiltott kaják közül, minél hamarabb térj vissza a kijelölt útra. Ez az út vezet a gyógyuláshoz és ez a gyógyulás már elkezdődött.

Akkor bővebben;-) :
Ezen a szinten követed az előző szabályait (9 bögre zöldség, GM-ség, tejmentesen, nincs tojás, szója bio legyen, nincs mikró és édesítők) és hozzáteszed az újabbakat. Jóllakottságig eszel, testtömegedhez arányítva növeled vagy csökkented a húsok, zöldségek, gyümölcs fogyasztását, alapul véve:
  • növeled a legeltetett állathús, vad és halak bevitelét 255-595 gramm/napra. ebbe beleszámítva a hideg tengervízi és vad halak heti 454 gr-os adagja.
  • fogyassz naponta tengeri zöldséget 1 kk szemcsés vagy1/4 kk por formában.
  • 340 gramm belsőség hetente, beleszámít a totál húsba.
  • minden nap laktofermentált kaja
  • 6-24 órán át áztatott napi 113 gramm magok ,csonthéjasok
  • jobb totális kizárni de itt még szükség esetén engedélyezett heti 2 alkalommal GM gabona, hüvelyes, krumpli
  • nem fermentált szója alapú élelmiszerek totális kizárása (tempeh és miso még mehet max heti 1-2 adag)