2017. november 24., péntek

AMIT A TEJRŐL TUDNI ÉRDEMES

Sziasztok,
többen feltették már a kérdést, hogy tejet és tejtermékeket miért nem lehet fogyasztani, a mai reggel is így indult. a következőt írtam a kérdést feltevő hölgynek.

A tej pedig... lássuk az igazságot: tejre minden emlősnek csak szopós korában van szüksége és akkor is csak saját fajtája tejét issza. A tehén sem sétál be a szülészetre, hogy a frissen szült anyukát lecsapolja (elég morbid kép). az embernek anyatej kell, csecsemő korában, miért akarja akkor felnőttként más állatok gyerekei ételét elvenni, fogyasszon továbbra is anyatejet, ha akar (sokaknak meg ez tűnhet morbidnak).

A tejhez a teheneket megerőszakolják, születés után a kisbikát vágóhídra, míg ha nőstény az anyja mellé az erőszakgépezetbe küldik.

Egy laktáló tehén a lehetséges 15-20 helyett kb 5 évet él, sok szenvedés mellett (1-2 liter tej helyett akár 40-45 liter is húzhatja a tőgyét nap mint nap), emiatt jóval többet is kell ennie, ami gyomortágulatot okoz nála, ami miatt még hamarabb jut a vágóhídra vagy csak natúrba (ha van doki aki csinál ilyet) altatás nélkül műtik meg őket.

A tej, amitől a kisbocsi pár hónap alatt 100 kilósra nő, tele van növekedési hormonnal (kisbociverzió) , ami nem emberi fogyasztásra való ( nem véletlenül érnek egyre hamarabb a müzli-tej kombón felnövő tinédzserek, ragya fejjel, figyelemzavarral).

Az állandó (gépi) fejés miatt a tehénnél tőgygyulladás alakul ki , amit antibiotikummal kezelnek, ami szintén a tejben köt ki. Plusz a többi gyógyszer, TBC és egyéb kórokozók ellen. A pasztörizált tejben semmi élő, természetes nincs. Az állandó tőgygyulladás miatt a tej tele van gennyel, amerikában szerencsére korlátozzák és ha 750 000 000-nál több gennysejtet tartalmaz a tej litere, már nem lehet forgalmazni.

A tej GI és GL indexe igen magas, ami nagy inzulinválaszt vált ki a hasnyálmirigyből, így rendszeres fogyasztásával szinte ki van kövezve az út a inzulin rezisztenciához, a cukorbetegséghez, az elhízáshoz és az ezekhez kapcsolódó szív- és érrendszeri betegségekhez, rákhoz, stb.

A tej kalciumot von ki a csontokból (csontritkulás) és a benne lévő nem képes ezt pótolni ( a tejfogyasztók körében sokkal több az oszteoporózisos csonttörés).

Az autoimmun betegekre jellemző az ÁBSZ, aminél az emésztetlen fehérjék ( glutén, kazein,....) átjutnak a bélfalon a keringésbe, ahol az immunrendszer testidegen anyagként ismeri fel és ellenanyagot kezd termelni ellene. ami nem is lenne baj csak sajnos ezen fehérjék bizonyos szekvenciái hasonlíthatnak saját sejtjeinkre ( pl. glutén-pajzsmirigy -tehát Hashi, kazein - myelin - SM,....) és azok ellen is támadást indít, ai. meg is van alapozva. ha még valaki nem hiszi nézzen utàna dr Guseo előadásainak vagy olvasgasson a táplálkozásbeállítás oldalán.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, a miért is nem fogyasztunk tejet kérdéskörben, remélem elég! Ja és mert tiltólistás, minden paleo alapú étrendben. AIP-ban pl. elfogadják az aszaltgyümölcs, növényi olajok, édesítők, paprika tiltását simán, a tejét miért nem? A goji bogyó tiltása ellen miért nem ágál senki? Ha valakinek még eszébe jut a tejről valami nyugodtan ossza meg ! Szép napot mindenkinek!



2017. november 23., csütörtök

KÓKUSZGOLYÓ

Sok oldalon találtam kókuszgolyó recepteket de valahogy mindegyikhez hiányzott valami az elkészítéséhez. Ezért inkább csak szétnéztem a hűtőben és a kamrában és összegyúrtam amit találtam.
Még épp volt 60 grammnyi tojásfehérje porom, abból csináltam totut, lecsepegtetés után 275 gramm volt. Ehhez jött 50 gramm méz (AIP-ba és WP 3.szinten nem fér bele), 2 ek vaníliaesszencia (szintén kihagyandó az előbbi étrendeknél), 1 rúd vanília kikaparva,  2 ek kókusztejpor, 1 ek finomítatlan kókuszzsír, 1 ek kókuszpüré, 100 gramm kókuszreszelék
Egynemű masszává gyúrtam, majd kis golyókat gyúrtam belőle és kókuszreszelékben meghempergettem.
kb. 40 golyó lett belőle, tehát darabonként alig több mint 1 gramm méz van benne.


Hűtőben érdemes tárolni vagy különben írhatnám, hogy megpuhul de arra sincs ideje, olyan gyorsan elfogy 😉😋.

2017. november 21., kedd

GLICIN


AMIT A GLICINRŐL ÉRDEMES TUDNI



A glicin egy aminosav, aminek sokrétű szerepe van szervezetedben, külön kiemelendő tulajdonsága a növekedési hormon fokozó hatása. Képes eltávolítani szervezetünkből a toxikus anyagokat, és emellett még kiemelendő tulajdonsága, hogy nyugtató hatással van agyadra. A glicin aminosav szervezetünkben elég nagy mennyiségében fordul elő. De halakban, húsokban és tejtermékekben is megtalálható. Tudj meg mindent a glicinről!
Különösen hasznos számodra a glicin, ha rendszeresen sportolsz, mivel a glicin egy kiegyensúlyozott aminosav formula részeként lelassítja izomszöveteid lebomlását és elősegítik az izmaid regenerálódását. Növekedési hormonjaid termelését is serkenti, és emellett még elősegíti a sejtvolumenizációt

Mire jó a glicin?

Javítja energiaszintedet, de nem szabad túl adagolni, mert az fáradtságot okozhat (5Okg- 3,5 gramm, 1OOkg - 7gramm/nap). Fontos, hogy megfelelő mennyiséget vigyél be szervezetedbe. Továbbá javítja állóképességedet is. Agyadra is jó hatással van. mivel nyugtató hatással bír szervezetedre, így segíti az edzés utáni regenerációt.

Szív és érrendszer

A glicin csökkentheti a magas vérnyomásban szenvedők vérnyomását.
A glicin (napi 1000-2000 mg nyelv alá helyezve, az agyvérzéstől számított hat órán belül kezdve a szedést) csökkentheti a halálozást az agyvérzéses betegeknél és kedvező egészségügyi hatással lehet.

Emésztőrendszer

A glicin segíthet megelőzni a vastagbélgyulladást.
A glicin csökkentheti a gyomorsavhiányt (a gyomorsav termelésének stimulálásával).

Immunrendszer

A glicinnek gyulladáscsökkentő hatása lehet.
A glicin segíthet megelőzni a májrákot.

Anyagcsere

A glicin elősegíti az energiatermelést a testben (stimulálva a glükóz kibocsátását a véráramba a glukagon által).
A glicin enyhítheti a fáradtságot.
A glicin gyorsíthatja a felépülést az alkoholfogyasztás következtében bekövetkezett májkárosodásból.

Csontozat/Izomzat

A glicin hasznos kiegészítője lehet a köszvény kezelésének.
A glicin (napi 5-12 g) növelheti az izomerőt (ez a hatás minden valószínűség szerint arra vezethető vissza, hogy stimulálja a növekedési hormon (hGH) termelést).
A glicin javíthatja az izomtónust az idegrendszeri betegségektől szenvedő embereknél.
A glicin segíthet az izomsorvadás megelőzésében és kezelésében (mivel extra kreatint szállít az izmoknak).
A glicin segíthet megelőzni a reumás ízületi gyulladást.

Idegrendszer

A glicin enyhítheti a szorongást.
A glicin enyhítheti a pánikrohamokat, melyek a pánikbetegség következtében fordulnak elő (mivel az agyban ellensúlyozza a norepinephrine stimuláló hatását).
A glicin segíthet megelőzni az epilepsziát.
A glicin enyhítheti az álmatlanságot, valamint javíthatja a memóriát).
A glicin enyhítheti a szklerózis multiplex tüneteit.
A glicin enyhítheti a fájdalmat, az endorfin-termelés fokozása által.
A glicin enyhítheti a skizofrénia tüneteit.

Nemi rendszer

A glicin segítségével enyhíthetők a prosztata-megnagyobbodás tünetei.
A glicin javíthatja a prosztata egészségét.

Bőr

A glicin koncentrátum bőrön alkalmazva elősegítheti a bőr sérült szöveteinek regenerálódását.
A glicin fokozhatja a sebek gyógyulását.



És nem utolsó sorban édeskés ízű, így a diétákban édesítésre ( tea, sütik teteje vagy akár bele is, lekvárok) kiválóan alkalmas 😊.


2017. november 16., csütörtök

SVÉDGOMBA

Általában egy új életmód kezdetekor sok mindenről le kell mondani, amit előző "életünkben" szerettünk. Ám vannak dolgok, amik szinte mindenhová beilleszthetőek, elkísérnek minket. Ez az étel is ilyen. Sok-sok éves hagyományként a svédgomba mindig is a szilveszteri partikhoz kapcsolódik számomra, bár az év egyéb szakában is elkészítettem már többször. De mióta más az étrend valahogy elfelejtődött, pedig az alappaleos időkben még a kenyér is adott volt hozzá.


Egy közepes fej vöröshagymát felvágva kevés kókuszzsíron megpároltam, a vége felé 2-3 cikk préselt fokhagymát is ( megint ki leszek zárva a családi kórusból ;-), sőt a hitvesi ágyból is 😋 , hacsak a Zember is nem érez vágyat az evésére), majd hozzáadtam  fél kiló felaprított csiperke gombát. Fedő alatt puhára pároltam és ízesítettem, , őrölt bors, apróra tördelt babérlevél, szerecsendió és csipet édesítő (nálam glicin) segítségével, majd a vizet elfőztem róla. Fél liter paradicsomlével felöntöttem és összeforraltam.
Aki teheti bőven fokhagymázott pirítóssal fogyassza de zöldségekkel illetve paprikacsónakban is tálalható. 

2017. november 15., szerda

TÚRÓTORTA

Holnap csajok árasztják el a házat, bár már inkább csak csordogálásnál tartunk, egyikük inkább dolgozik 😉, másikukat meg elkapta az influenza és a telefondoktorkodásom lehet nem hoz neki holnapig gyógyulást. A gyűlés tárgya: Aviva torna, az alapkurzus mozgássorának elsajátítása. Ha minden igaz a neten, ez a torna a medence izmait dolgoztatja meg és a vérkeringést serkenti ezen a tájon, ami által jaj de jó lesz nekünk. Szabályozni lehet a segítségével a menstruáció hosszát, rendszeressé tenni, preklimax tüneteit megszünteti, ajánlott ha terhes akarsz lenni vagy épp ha nem, gáttornának és még sorolhatnánk. Szóval holnap minden kiderül. Mivel az alapkurzus 4 órás, így az ebéd is részét képezi. Az oktató jógás, ebből én leszűrtem, hogy vegetariánus is 😀, tornatársam is vega, ezért a holnapi ebéd zöldséges lesz. Nem tudom "ovo"-s e az oktató így sütiből is kétfélét csináltam. Egyik földimandula lisztes kókuszgolyószerűség, a másik a túrótorta.
Anita (https://tucsokbogar.blogspot.ch/) konyhájában sok elkészítésre érdemes recept van, akár követ diétát valaki, akár nem. 
A torta receptjén változtattam egy kicsit, ami a követkető lett.

300 gramm totut készítettem, tojásfehérjeporból ( 20 fehérjének valóból több mint 400 gramm lett enyhén kinyomkodva), amit késes aprítóban 200ml kókusztejszínnel krémessé daráltam, 2 ek mézzel és ízlés szerinti mennyiségű (kb 30 gramm volt) glicinnel édesítettem (aki fogyaszthat cukorpótlót, annak mehet eritrit vagy xilit is), hozzákevertem 2 tojást, 75 ml olvaszott kókuszzsírt, fél citrom reszelt héját és levét.


160 fokon, előmelegített sütőben, alul-felül sütéssel 55 perc alatt készre sütöttem. hagytam kihűlni. 
Gyümölcsökkel fogyasztható vagy némi turmixolt gyümölcsöt kicsit összeforralva, forró lekvárként ráönteni. Az időt tekintve, így november elején, mikor már az első hó is lehullott, a friss gyümölcs talán kevésbé megfelelő választás, így fagyasztott szószosítása lesz (vagy csak natúr süti). szerintem az édesítés ellenére meg fogom kóstolni 😉.


2017. november 12., vasárnap

FILET DE PERCHE A LA ÉN :-)

Már többször szemezgettem a sügérrel a boltban de mivel nem vagyok nagy halelkészítő, pedig lehetnék, Fater gyakran járt horgászni, néha mi is mehettünk de diétám elejéig a halrudacska megsütésében teljesedett ki az ezirányú affinitásom. 
A ton és a lazac elég gyakori vendég mostanában náluk és az aranydurbiccsal is próbálkoztam már ( https://cincerfrakk.blogspot.ch/2017/05/dorade-avagy-aranydurbincs.html )
Étteremben többször ettem már sügért de mivel vajjal nyakonönte tálalják, már a nem fogyasztható listáján szerepel egy ideje.
Mikor viszont a boltban a hűtőben nézelődtem az alaplébe való porcosságok után, megláttam egy adag halacskát is, gondoltam egy próbát megér.
Fogtam a kb 20 dkg szeletkét hideg vízben leöblítettem, majd leitattam róla a nedvességet. ztam, borsoztam. 2 ek bambuszrostlisztbe ( legközelebb más liszttel próbálom ki, mert ettől a szájba vétel első pillanatában kicsi tapadósságot, fojtóságot éreztem, ami másodikra elmúlt de az élvezeti hatás emiatt romlott egy kicsit) kevés kurkumát raktam, majd a halszeletkéket megforgattam benne és alaposan levertem a felesleget. A teflon serpenyőben annyi kókuszolajat raktam, hogy az alját befedje ( akinek lehet érdemes vajjal csinálni, isteni finom), felforrósítottam, majd a szeleteket beleraktam és pici pirulás után a tüzet mérsékeltem, 1-2 perc sütés után megfordítottam és még  percig sütöttem a másik oldalukat is (ravaszak, mert ha a bőrös felükkel kerülnek lefelé, egyből próbálnak összegöndörödni de belisztezve elég nehéz kiszúrni melyik felük a bőrtelen). 60 fokra melegített sütőben érdemes a tálat, a tányérokat, majd a rászedett halacskákkal melegen tartani. Kb 20 gramm ízlésünknek, diétánknak megfelelő zsiradékot ( vaj, kókuszszír ) jól felmelegítünk és a kiporciózott vagy a tálra halmozott szeletekre öntjük. Tetejére aprított petrezselymet szórunk (1-2 ek - nekem ez szárított volt), 1 nem kezelt citromot karikára vagy negyedekbe vágva mellé helyezünk és tálalhatjuk is. 



Variációnak:- meg lehet szórni pár ek-nyi, száraz  serpenyőben pirított lapmandulával.
                    - a zsiradékot lehet ízesíteni 1/4 kk gyömbérrel vagy késhegynyi fahéjjal
                    - rizzsel vagy főtt krumplival is fogyasztható, akinek engedett

Én egy adag madárbegy, uborka, hagyma, lapmandula, oliva, citrom, chia- és nigella magos salátával nyomtam. határozottan ízlett.


Mindenkinek jóétvágyat!




2017. november 10., péntek

AMIT A GLUTAMINRŐL TUDNI ÉRDEMES


L-glutamin

A legfontosabb aminosav a sportolók számára! A Glutamin kiemelkedően sok anabol, és mentális testi funkció helyes működésért felelős, valamint a sportolók fizikai teljesítményét fokozza a legyengült immunrendszer erősítése által.

A Glutamin legnagyobb előnye a nitrogén-szállító-funkciójából ered, mely azt jelenti, hogy más aminosavakat az izomsejtekhez szállít, ahol azokat a sejtek beépíthetik a glutaminnal együtt.

Glutamin aminosav

A Glutamin por emiatt igen nagy népszerűségnek örvend a sportolók körében. Képes szabályozni a sejtek térfogatát (az inzulin-, növekedési hormon-, és a kortizonszintet befolyásolja, ezáltal a sejt-térfogatot), mely miatt a teljesítmény atléták szintén előszeretettel alkalmazzák.

Miért jó a glutamin?

Szív és érrendszer

A glutamin segít meggátolni vérszegénység kialakulását.
A glutamin
javítja a szívműködését.

Emésztő rendszer

Glutamin javítja  a károsodást a belekben lisztérzékeny betegeknél.
A glutamin
enyhíti a gyomorhurut tüneteit.
A glutamin meggátolja és
enyhíti a bél fal átteeresztő képeségét.
A glutamin javíthatja a
hasnyálmirigy gyulladásos betegek állapotát.
Napi 3000 mg glutamin bevitellel
gyorsítható a gyomorfekély gyógyulása.

A glutamin fokozza az emésztő rendszer általános egészségét.
A glutamin javítja az
epehólyag állapotát.
A glutamin a fő energia forrása a belekben, fokozza a
vér keringést a belekben.
A glutamin
javítja a vérkeringést a hasban.

Kiválasztó rendszer

A glutamin segít megőrizni a vesék egészséges állapotát.

Immunrendszer
A glutamin segít
meggátolni allergiák kialakulását .( főképp ételallergiák esetén)
Napi 5000- 10000 mg glutamin bevitellel megelőzhetőek a bakteriális és virális betegségek kialakulása.
AIDS betegek kezelésére is hatékonynak találták a glutamint.
A glutamin
csökkenti a gyulladást a szervezetben.

Glutamin a rák gyógyításban

A glutamin segít meglőzni arcinogens okozta mell rákot.
A glutamin
segít minimalizálni a kemoterápia okozta károsodást rákos betegeknél és javítja a hatékonyságát a kemoterápiának.
A glutamin s
egít meggyógyítani beleket, kemoterápi után.

Mikor glutamint kiegészítőt adnak kemoterápia mellé a rák kezelése miatt, a tumor mérete 45 %-al  csökken, glutamin nélkül ez a szám pedig csak 25 %. Ez azt jelzi, hogy a kiegészítőként Glutamin növelheti a rákos sejtek érzékenységét a citotoxikus kemoterápiára.

A glutamin növeli a kemoterápiás betegek túlélési esélyét.

A glutamin javítja az immunrendszer működését.
Anyagcsere

A glutaim csökkenti a szénhidrát utáni vágyat.
A glutamin
csökkenti a megemelkedett vércukor szintet.

A glutamin javítja az egészségi állapotát azoknak az embereknek, akik rendszeresen sportolnak.
A glutamin megelőzi a
fehérjék lebomlását az izmokban mozgás közben.
A glutamin
csökkenti az izomlázat.
A glutamin
enyhíti a fáradtságot.
A glutamin
csökkenti az inzulin rezisztenciát.
A glutamin javítja a
máj regenerációját.
A glutamin
segít a fogyásban.

 Csont és izomrendszer

A glutamin fokozza a fehérjék szintézisét az izmokban, azáltal elősegíti az izomnövekedést. A glutamin meggátolja a fehérjék lebomlását az izmokban. Fokozza az izomnövekedést.

A glutamin csökkenti az izomlázat, extrém mennyiségű sportolás után.
A szabad L-Glutamin viszonylag rosszul szívódik fel, ezért azt ajánljuk, hogy a fogyasztásakor a nyelv alatt tartsuk fél percig, és csak ezután nyeljük le.  A Glutamin por elsősorban az immunrendszer erősíti, illetve az alábbi felsorolt élettani hatásait kamatoztatja a szervezetben, de az izomzatba kis mennyiségben kerül. Izomzatépítéshez a Glutafusion az ajánlottabb termék.

Miért hasznos számodra a glutamin?

Szervezetedben az izmokban található szabad aminosavak 60%-a glutamin, ez az aminosav segít megelőzni a fehérvérűséget. Emésztő rendszered állapotát is javítja, a különböző bélbetegeségekben szenvedő emberek állapotát egyértelműen javítja.

A glutamint sokféle módon alkalmazza a modern orvostudomány is, mert a rákos betegségek kezeléseként ismert kemoterápiák, és sugárkezelések okozta károsodásokat rendkívüli módon képes minimalizálni. Az immunrendszer ekkor annyira károsodik, hogy glutamin nélkül 100% valamilyen fertőzés veszélye – glutamin szedésével ez 3%-ra csökken!


TABULÉ

Ma úgy gondoltam ki próbálom a karfiolrizs egy felturbózott változatát. Sajnos, szokásos mód elfelejtettem magammal vinni a bevásárló cédulámat, így egy részét elfelejtettem beszerezni a hozzávalóknak. Na, mindegy!


Szóval egy régebben vett paleos receptmagazinban láttam meg és némi átalakítással szépen személyre (én) szabtam :-) .
Egy fél fej aprított karfiolt, kb 20 dekát, 2ek kókuszzsíron , bors (AIP esetén friss borsikafűvel vagy porral helyettesíthető), kurkuma társaságában, 2-3 perc alatt karfiolrizzsé pirítottam. 
Elviekben vagy 30 gramm mentát ( na ez a boltban maradt) és gyakorlatban is kb 90 gramm ( nálam egy jó marék volt) petrezselymet felaprítottam. 12-15 vegyes színű koktélparadicsomot (AIP esetén kihagyandó, más zöldségfélét lehet helyette használni), fél vöröshagymát (itt lila és édes volt) is apróra vágva hozzákevertem a zöldségekhez. 


Pluszban 1-2 szelet kaliforniai paprika (AIP-ban kihagyni) is ment hozzá. Ismét papírforma szerint meg kéne locsolni egy citrom levével (én egy fél zöldet használtam), sózni, borsozni és őrölt korianderrel ( 1/2 kk)- szintén hiánycikk- megszórni. hozzákeverni a karfiolt és jól összekeverni. Behűtve fogyasztandó húsok mellé az ajánlás szerint. Ez már AIP szempontjából egy visszavezetős verzió, a bors, paradicsom és paprika miatt, ki lehet hagyni őket vagy egyéb zöldséggel helyettesíteni.


hiányzó hozzávalói nélkül is nagyon finom, egy kis vadlazaccal turbóztam fel.


legutóbbi verzió répával, brokkoli- és retekcsírával