2018. január 25., csütörtök

CARPACCIO DE BOEUF

Nagy kedvenc, ha étterembe járunk egyike a számomra fogyasztható ételeknek.
Ennek ellenére nem kell feltétlenül étterembe menni, ha erre vágyik az ember, egy kis energia- és időráfordítással otthon is ízletesen elkészíthető.


Hozzávalók 4 főre, kb 600 gramm marhabélszín (kb 5-6 centi vastag legyen), fagyasztós zacsiba egy órára jégre küldjük, hogy szeletelhetően kemény legyen.
300 gramm rukkolát megmosunk és megszárítunk. 
1-2 citrom levét (ízlés szerint) összekeverünk 4-5 evőkanál olivaolajjal, val, borssal (AIP-ozók hagyják ki kezdeti fázisban, illetve borsikafűporral helyettesíthetik).
Egy nagyon éles, vékony pengéjű késsel leheletvékony szeleteket vágunk a húsból, majd 2 réteg Folpack között átlátszóságig nyújtófázzuk. 
A hússzeleteket tányérra helyezzük, megszórjuk a rukkolával, 50 gramm fenyőmag is mehet rá paleos verzióban (így még nem próbáltam), illetve zöldséghámozóval hajszálvékony szeletekre vágott parmezán ( ez meg ugye sem AIP-ba, sem WP-ba nem fér bele de a megengedő paleonál mehet). 


Sült hagymával és rukkolával

Jóétvágyat!

2018. január 17., szerda

HORGOLÁS

Legújabb szenvedélyem. Karácsony előtt kitaláltam, hogy márpedig én megtanulok horgolni. Is. 
Gyerekkoromban keresztanyám és Anyu megtanítottak kötni alapszinten. Érdekes erőfeszítés volt, ugyanis balkezességem révén gondolták, hogy fordítva oktatnak. Eredmény: ők megtanultak balkezesként kötni... én nem. Ez volt idáig az egyetlen tevékenység, amit úgy csináltam, mint a jobbkezesek. 
Szóval, horgolni tanulok. El is döntöttem, hogy horgolok egy valamit. Lelkesedésemnek nem szabott határt, hogy gőzöm sincs a horgolás mibenlétéről. Először is jelentkeztem fb-os csopikban, majd a youtube-on elkezdtem nézni a horgolóiskola (https://www.youtube.com/watch?v=ZjvdxouAugc )  videóit és mellé kéz a kézben, vagyis horgolótű és talált 1000 éves fonal a kézben, leutánozni. Készült kis hópehely és virág alakú poháralátét.






















Felbátorodva, milyen ügyes vagyok, kitaláltam Anyunak karácsonyi ajándékba egy nyakmelegítőt ( amiből már volt neki egy általam kötött de most otthon felejtette, így fázott a gigája). Ahhoz képest, hogy nem sok ötletem és tudásom volt, elég jól sikerült szerintem. 


Készült még egy nagyikockás párnahuzat és elindult szintén ebből a fonalból egy kendő is. Nem a legjobb választás a fonal színe de kezdőként elnézem magamnak 😀 . 


Aztán két ünnep között eljött hozzánk egy baráti házaspár, ahol az asszonyka profi horgoló, kaptam tőle sok szép fonalat és valamennyi tudást is sikerült a fejembe vernie. Elkezdtünk gyorsan egy virágokból horgolt szilveszteri öltözetet is nekem de annak csak jó vigyorgások lett a vége, a férfiak örömmel konstatálták, hogy rengeteg söralátétet csináltunk, hogy bárhol és bármennyi üveget lerakhassanak 😂.


Egyenlőre nagy a lelkesedés, majd még jelentkezem. Szép estét mindenkinek!

2018. január 14., vasárnap

GNOCCHI

Annak ellenére, hogy nagyon szerettem még étrendváltott korom előtt a nudlit, a szilvásgombócot és egyéb tésztaféléket, házilag nem túl sokszor gyártottam, a velük lévő munka túl sok időt igényelt és az elkészítésére illetve az elfogyasztására fordított idő általában fordítottan arányos is volt 😁. Most, hogy lassan másfél éve "tészta" mentesen élek gondoltam teszek a család kedvére és az asztalra. De olyan verziót, amelyik nincs tele tartósítóval és ízfokozóval és pluszban még én is belevághatom a fogam.
2 napja a városban, mikor a városban jártam, az egyik afrikai-kínai-thai-gőzöm sincs bolt kirakatában az oly régóta listán lévő fehér édesburgonya mosolygott szelíden. Olyan édes volt, egyből vettem egy egészet, majd csak jó lesz valamire alapon. 
Az idő igencsak hidegnek bizonyult, arra, hogy az orromat is kidugjam ma a házból ( a Zember a kerti munkálatokat végzendően kitekintett és majdnem megfagyott miközben a bokrokat, legújabb időtöltésének eltöltéseként dróttal bonsai-á tekergette), így horgolófonalam (legújabb hóbortom) fogytán úgy döntöttem, hogy gnocchi lesz az ebéd.
Egyszer régen még egy csopiban a fb-on láttam egy videót, amiben a főtt édiburit a lábassal kilapították, liszttel összekeverve formázták, sütötték. Bár, inkább krokettnek mondanám az eredményt de valahol a gondolataim mélyén ez a videó jelent meg a mostani krumpli láttán.


Hámoztam, nagyobb kockákra vágtam és jó sós vízben megfőztem a burit ( nem sok idő kellett neki, tizen perc alatt kész lett). Krumplinyomón áttörtem, 750 gramm lett. Hozzákevertem találomra 100 gramm tápiókalisztet, 70-75 gramm átdarált tápiókadarát (egy része a panírozáshoz is használt, fűszerezett dara volt), 2 kicsi tojást, bőven (2 ek) ztam és 7 ek olvasztott kókuszolajat. Gyúrás közben még egy féltojás ment hozzá de akár az egész is mehetett volna.

Centi vastag tésztácskákat formáztam, egy villa fogaival mintáztam, majd lobogó, sós, zsíros vízben 2 percig főztem, szűrtem. Fél óra után már untam a mintázást, így a fele nudli formátumban készült 😏


Házi készítésű paradicsomszósszal fogyasztottuk, illetve a Zember és a Serdülő 20 hónapos Grana Padanot is tett rá. Fütyis (fejét látva kóstoláskor) kolbászt ebédelt. A Zember kétszer szedett, tudván mi van benne, teljesen jó! felkiáltással, Serdülőtől is jött a dicséret: olyan mint a bolti! tehát minden happy volt. 
Talán a darát jobban át lehetett volna darálni, mert evéskor 1-1 szemet lehetett érezni.
A tápióka nagyobb mennyiségű fogyasztása, nálam nem annyira fér bele a paleo típusú táplálkozásba de 1-1,5 évente egyszer, ha elragadtatom magam, talán nem olyan nagy bűn. Természetesen a WP 3.szintjén, és így édesburival párosítva totálisan ketózismentesíti az embert, tehát aki vérremenően szigorúan tartja a 3.szintet, annak ne jusson eszébe a gnocchi 😔 vagy egyéb tészta. Első szinten napi 1 adag, 2. szinten heti 2 adag fér bele a protokollba a GM gabonákból és a feldolgozott, magas keményítő tartalmú zöldségekből. AIP-ozóknak, ha még nem vezették vissza a tojást, helyettesítsék azt zselatintojással vagy egyéb módon, illetve a paradicsomszószt is váltsák ki egyéb finomsággal.

február: majd egy hónapja volt a gnocchi az asztalon, gondoltam újra ki lehetne próbálni, kicsit más verzióban, hátha most fütyis is megeszi. Nekem totális bukást jelent, azaz ez az étel nem fér bele a 3. szintbe a lisztek miatt de első 2 szinten alkalmanként fogyasztható. Most 1 fehér és 1 narancs édesburgonya volt az áldozat, kb 400 gr, tettem hozzá kb 100gr tápiókalisztet, 50 gramm garit, 2 tojást, 1,5 ek sót. Nudlira formáztam, a végén mandula, gari darálékot pirítottam rá. Így már (gondolom amiatt, hogy édesebb volt és nem annyira puha)még Fütyis is szedett másodszorra, 4 főre elég volt és maradt egy kis adag, én sóval, ők cukorral ették.

Mindenkinek jóétvágyat!

2018. január 11., csütörtök

KARFIOLRIZS ÚJRAGONDOLVA

Többször előfordult már, hogy az elkészített karfiolrizs vagy tabulé családi érdeklődés hiányában megmaradt. Én még ennyi idő után sem rajongok túlságosan a zöldségekért, nemhogy ugyanazt egyem két napig minden étkezésre, hogy elfogyjon... 
Most megint megmaradt egy kisebb fejnyi karfiolból készített "rizs". A ripost.hu oldalán találtam egy kipróbálásra érdemes receptet. Hogy újra kívánatossá tegyem, a karfiolrizst ( https://cincerfrakk.blogspot.ch/2017/09/karfiolrizs.html ) összekevertem egy tojásban elkevert teáskanálnyi tápiókakeményítővel, 1 cikk préselt fokhagymával 2 evőkanálnyi aprított zöldhagyma zöldjével és 2 evőkanál inaktív élesztőpehellyel. 200 fokos előmelegített sütőben, kapszlizott muffinformába nyomkodva, 25 percig sütöttem. 


4-et ettem meg a 8 muffinból ( kb 300-350 grammnyi volt a karfiolrizs), utólag mondva a karfiolrizs alapízesítésen kívül még egy kis zöldfűszer jó lett volna, legközelebb megbolondítom egy kis petrezselyem, kakukkfű, bazsalikom kombóval még, a fokhagymát pedig kihagyom. 
Megengedő paleot követők tehetnek bele fél bögre reszelt sajtot az élesztő helyett és sütés előtt a tetejét is megszórhatják egy kicsi sajttal, AIP-osok pedig amennyiben még nem vezették vissza a tojást, helyettesítsék azt és a karfiolrizs elkészítésekor a bors helyett használjanak borsikafüvet vagy egyéb, szívüknek kedves fűszert. 
Jóétvágyat mindenkinek!


2018. január 4., csütörtök

SÜLT OLDALAS AVAGY ROTI DE FILET DE PORC

A boltban sikerült vennem egy jó kiló roti de porc-ot, én oldalasnak gondolom de ha nem így lenne javítsatok ki nyugodtan 😉. Sokszor csak felszeletelve, sok fokhagymával, hagymával,  zöldfűszerekkel lesütöm, majd a szószt besűrítve tálalom. Most inkább valami egybe dolgot akartam csinálni. Vonzó lehetőség volt számomra mindig is a leveles tésztába göngyölt husi de ugye az nem annyira fér bele a paleosságba, a Wahls protokoll 3.szintjén, illetve AIP meg messzire illik kerülni még a GM liszteket is. 
Tehát megint jött a jóöreg google a barátod szöveg és láss csodát, most tényleg barátságosan feldobott egy csomó finom lehetőséget, köztük a régóta kedvenc, youtube csatornámat is a www.750g.com- ot. Itt rögtön elnyerte tetszésemet a recept és a szokásos változtatásokkal megvalósításra került.


Szóval megragadván az oldalast megmostam, majd sütőmadzag híján hímzőfonallal összecsombékoltam a husit, olyan kis ronda, tömör pocokká ( azért jobban sikerült mint Bridget Jones levesfőzése, a zöldség összekötése spárgával 😁, aki nem látta, nála kék volt a "spárga" és így a leves is).
Utána nagy szemű val bedörzsöltem a hús minden oldalát, jól belemasszírozva. Majd egy sütőbe is rakható, mélyebb (oldalasméretű) edényben olivaolajat (alját takarta) forrósítottam és a húst körbepirítottam. Mellédobtam egy nagy répát, amit nagy (8-10) darabokra vágtam, egy közepes fej hagymát (8-ba), 2 babérlevelet, 2 ág kakukkfüvet, 3 cikk pucolatlan fokhagymát, meglocsoltam 1 kis pohár (1,5-2 dl) fehérborral, tetejére daráltam kevés borsot és egy csipet Espelette paprikát ( nálam pont hiánycikk, így jó kis magyar csípős paprika volt a felhasználtság). Szokásom szerint meghintettem egy adag kurkumával is. (AIP-ban a paprika és a bors visszavezetős, érdemes más használható fűszerekkel is kísérletezni).
Lefedve lehet alacsony lángon a tűzhelyen is elkészíteni de én a sütős verziót próbáltam ki. 180 fokra előmelegített sütőben kilónként 40 perc sütést javasol a séf. Nekem kb 85 deka volt a husi, majdnem 50 percig sütöttem és egy kicsit még a tűzhelyen is alágyújtottam egy kis redukálásra, mert elég sok lé maradt alatta. Husit kiszabadítottam a fonal fogságából és kevés pihentetés után szeleteltem. Érdekes mód mindenki elégedett volt az élelemmel (igazából 4-en ettük, mert Fütyis csak díszítésnek használta a tányérja szélén). Én Vichy répával és madárbegy salátával ettem.


Érdemes kipróbálni, jóétvágyat!