2017. augusztus 31., csütörtök

WAHLS PROTOKOLL ALAP



Kislányomtól megkaptam Dr. Terry Wahls, az SM-ben szenvedő doktornő könyvét, aki a paleó egy fajtájának segítségével tünetmentessé tudta enni magát 👌 Ezen felbuzdulva csináltunk egy csoportot sms-eknek, akiket érdekel a téma a fb-on,  https://www.facebook.com/groups/1981925805375674/requests/?notif_t=group_r2j&notif_id=1504193972969155 
és ott próbáljuk együtt összehozni magyarul a diéta lényegét. Egy kis szösszenet az alap szintről, szerintem közel sem annyira riasztó, még első ránézésre sem 😊.


Wahls diéta (1. szint)




-egyél jóllakottságig.

-testméretednek megfelelően emelheted vagy csökkentheted az adagot, szem előtt tartva a hús, gyümölcs és zöldségek alap-arányát.

-egyél napi 9 csésze zöldséget és gyümölcsöt a következő elosztásban ( 1-1 étkezésnél annyit, amíg már nem érzed éhesnek magad, nem kell degeszre tömni magad, mert még van egy fél bögrényi cucc):

3 csésze zöld zöldség

3 csésze kénben gazdag zöldség ( káposzta, hagyma, gomba)

3 csésze vegyes, minél színesebb zöldség


- fogyaszd szabadon tartott, legeltetett állatok húsát és line fish-t ( erre rákerestem, azt írja bizonyos halfaták - angolra fordítva: Bar, spotted bar, black hake, lean, shellfish, gray or gray sea bream, sea bream, yellow spots, skates and common sar -, szezonban halásznak, 12 méternél nem hosszabb hajón, ami egy napnál nincs hosszabb ideig a vízen), nemnek és méretnek megfelelően, 170-340 grammnyi adagokat. Minimálisra csökkenteni az átalakított húsokat, mint kolbász, sonka, bacon, szalámi, amennyiben mégis fogyasztanád, keress nitrit, glutén és egyéb adalékmentes terméket.

- vegetáriánusoknak a szükséges kalóriák beviteléhez javasolja a változatos étrendet, ami tartalmaz zöldséget, gabonát, hüvelyeseket, csonthéjasokat és szóját. 2 ek len-, kender-, vagy dióolajat. a szója nagyon fontos bio, ne  OMG legyen, gyakori fogyasztás esetén inkább fermentált, mint az ecetes tofu, miso, tempeh vagy natto (utóbbi kettő képen).


- ösztönöz a gluténmentes keményítő fogyasztásra, mint álgabonák, krumpli de anélkül, hogy túlzásba esnénk, azaz nem ajánlott minden nap.




Moderációval fogyasztható:

- banán

- alma

- körte

Ezek nem számítanak bele a 9 bögrébe, azon felül lehet belőlük kis mennyiséget fogyasztani.

- diók, magok ( még nyers mandulakrém, szezám- és napraforgó mag) 113 gramm/nap

- nem gabona alapú alkoholos italok -opcionális- mint bor, lehetőleg bio vagy gluténmentes sör, 1 adag naponta

- édesítés napi 1 kk – méz, melasz, valódi juharszirup, nem feldolgozott cukor, természetes lepárlással készült cukornádlé –

- len-, dió-, kenderolaj csakis hidegen ( ne főzz vele) max napi 2 ek-nyi. (Azért úgy előttem van, ahogy épp kiakadtok totál, mert ezentúl nem ihattok meg egy deci lenolajat 😉 )

- egyéb olajok: oliva ,( ritkábban szezám vagy avokádó)csakis hidegen sajtoltat, bio, nem OMG.



Tilos élelmiszerek:

- minden ami gluténtartalmú

- minden tejet tartalmazó élelmiszer

- tojás

- nem bio rizs- vagy szójatej

- fehér cukor, a színezékben és fruktózban gazdag kukoricaszirup, minden szénsavas üdítő, light-ok is

- minden hidrogénezett vagy transzzsírt tartalmazó olaj és omega6-ban gazdag olajok (kukorica, szója, kolca vagy gyapotmag)

- minden konzerváló és ízfokozó szer (na-glutamát, na-nitrit)

- mikróban főzött és besugárzott ételek.



Az első lépcső ennyi, csak át kell ültetni a gyakorlatba. sok sikert!


ILLATOS CSIRKEMÁJ


Gyakran nyúlok inspirációért Posta Renáta szakácskönyveihez. Ennek a mostani receptnek az alapja is tőle származik, én AIP-os verzióban csinálom, a paleolit fogyókúra hedonistáknak című szakácskönyvéből.
A hét elég zsúfolt volt, nem vagyok valami lelkes és éber (Fütyist

hétfőn elvakbéltelenítették, azóta nem sokat aludtam, 3 óránként kell adagolni a gyógyszerét), ezért döntöttem emellett a vesződést és sok időt nem igénylő étel mellett.
A benne lévő fűszerek nemcsak az ízért felelősek de megkönnyítik az emésztés folyamatát is.

Tehát egy jénait kikentem 2 ek kókuszzsírral, majd a 40 dkg-nyi megmosott és lecsöpögtetett, inas részeitől megszabadított májdarabkákat belehelyezem. Beborítottam fűszerekkel, 4 zsályalevél, 1 nagy rozmaringág, 1 ek borsikafű, 1 ek snidling, 1 fej cikkeire bontott héjjas fokhagyma nem AIP-ozók tehetnek még rá őrölt borsot és kevés reszelt szerecsendiót. 170 fokos, előmelegített sütőben 35-40 percig sütöttem.


Édesburgonya lesz hozzá kókusztejjel pürésítve.  Jóétvágyat mindenkinek!

Vacsira maradt egy pár darab máj, sütöttem hozzá szalonnát és fermentált káposztával ettem meg.



2017. augusztus 20., vasárnap

PALEÓ SAJT

Sok diétázó embernek a tejtermékek kerülése szomorú, ürességet hoz magával, az igazság az, hogy én is sokat fizetnék, ha büntetlenül legyűrhetnék egy hatalmas adag rántott sajtot 😍, talán egyszer ennek is eljön az ideje de az valószínűleg nem belátható időn belül történik.
Talán pont ezért van, hogy néhányan rendszeresen próbálkoznak a tejtermékek paleós változatának létrehozásával. Túró helyett tojásfehérje túrót, azaz totut, tej, tejföl helyettesítésére olajos magvakból vagy éppen totuból készített verziókat lehet próbálgatni.
Erre a  sajtpótlóra diétámkezdetén akadtam rá a hetszinvilag.lapunk.hu oldalán. Nem túl gyakran de időről- időre előkerül.

200 gramm karfiolt megpárolok ( lehet cukkini, patiszon vagy tök is).
200 ml kókusztejszínt összelangyosítok 3 ek kókuszzsírral és 60 gramm zselatint feloldok benne.
Turmixban simára keverem 15 gramm almaecettel ( balzsam is lehet paleósoknak), 5 gramm citromlével és 8 gramm val.
Szilikon formába töltve, hűtőbe teszem.

Amennyiben valaki nem ráolvasztani szeretné az ételre, hanem tölteléknek vagy rántani szeretné a zselatint 3-5 ek útifűmaghéjjal lehet helyettesíteni. Ajánlják 1-2 ek gluténmentes inaktív élesztőpehely használatát az igazi sajtok ízvilágához hasonlatosság eléréséhez.
Ha kevesebb zselatinnal dolgozunk mozzarellásabb, lágyabb állaga lesz, zöldfűszerekkel, kurkumával tovább variálható. Eredmények 10 kóstolóból: 2 karfiol ízűnek ( kellemesen) érezte, 1 szerint savó íze volt, 2-nél a kókuszíz dominált. 1 imádta, 6-an kedvelték, 2-en so-so, 1 pedig kifejezetten nem viseltetett jóindulattal iránta. Legközelebb lehet cukkinivel lesz kipróbálva.


Elkészült az útifűmaghéjjas, kurkumás cukkini változat. Érdekesen furcsa állaggal, ízre nekem kissé erőteljes, savanykás,  a karfiolos, bár régebben csináltam, azt hiszem az jobban ízlett.


Mindenkinek jó sajtolást!

2017. augusztus 16., szerda

SÜTŐTÖK LEVES

A sütőtököt imádom, a belőle készült levest viszont csak pár éve kóstoltam először. Lehet, hogy babakoromban kaptam de arra nem emlékszem, pedig ahogy Anyu meséli milyen válogatós voltam, gyönyörű látvány lehetet, ahogy szétcsapkodom vagy szanaszerte prüszkölöm a sárga dzsúszit 😀.
Amióta diétázom, inkább sütve falom.
A sütőtök élettani hatásairól egy pár szó, ami a neten fellelhető:
-kedvező élettani hatásait már az indiánok is ismerték, kígyómarást kúráltak vele (mondjuk én biztos inkább az ellenszérumot választanám manapság) és szeplő eltüntetésére is használták (lehet benne valami, egyetlen szeplős indián nem láttam életemben 😄)
- komolyra fordítva a szót: napjainkban tudományos kutatások támasztják alá, hogy a sütőtök kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, C-vitamin, karotin, biotin, niacin, pantoténsav, A, B1, B2, B6 vitaminok és folsav tartalmának köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír.
- alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, különösen nagy hatékonyságot mutat megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is
- enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztma rohamokat.
- fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget.
- népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták. Fogyasztása emésztési gondokkal küszködőknek jó hatású.
- serkenti a máj működését, segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében, fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata.( kicsit cinikusan ébredtem déli szunyómból de úgy előttem van a kép, mikor az ember hazamegy: drágám, szürkületi vakságom és prosztatarákom van. Mire a feleség: semmi baj drágám, ne aggódj,  pont most főztem egy vájdling sütőtöklevest).
- alacsony kalóriatartalma révén fogyókúrázóknak is ideális! Sütőtök minden mennyiségben, ahogy Béres Alexandra is ajánlja ( ha meg ő ajánlja mit veszíthetünk a súlyunkon kívül).

Rengetegféleképp fogyasztható: levesek, főzelék, sütemény, ivólé, lekvár de talán sütve a legfinomabb. A sütőtök az Antarktisz kivételével minden földrészen megterem.

Szezonja is itt van, augusztus, szeptember, október a betakarítási időszaka de a tárolással még november, december és január folyamán is élvezhetjük ezt a kiadós és nem túl drága finomságot.
Miért érdemes szezonális alapanyagokat vásárolni?
Mert: egészségesebb ( nincs trükközés a hosszadalmas szállítás, tárolás miatt), olcsóbb, változatos, segíti az emésztést (bőséges rosttartalom, béltisztító hatás bőséges folyadékbevitel mellett), sok zöldég ehető nyersen is.

Na, szóval lassan egy éve kezdtem az AIP diétát, ami azóta finomult paleóvá, de időről-időre visszatérek az alapokhoz. Ez a mai leves is AIP-os és ebből következően simán csúszik paleós vonalon is. Magát a receptet Mezei Elmira Autoimmun szakácskönyv - diéta lemondások nélkül című könyvéből néztem csak saját ízlésemek megfelelően (vagyis gondolatban tervezve hogy csúszna a legjobban) megváltoztattam.

7-7,5 dl levesalapléhez raktak kicsi kockára vágva 200 gramm sütőtököt, 100 gramm répát, 75 gramm édiburit és 50 gramm póréhagymát, 1 ek reszelt gyömbért, 1 teáskanál kurkumát. Lefedve kb. 20-25 perc alatt puhára főztem, botmixerrel simára kevertem. Egy löttyentésnyi kókusztejjel összeforraltam (opcionális). Rá a tegnapi levesben megfőzött disznónyelv és bacon került. Akár fokhagymát is lehet rá sütni vagy zsályalevelekkel feldobni ( csak ne túl magasra 😀).


Eredmény: egy igen finom leves jött össze, először tartottam tőle, hogy a gyömbér miatt túl erős, lesz de abszolút nem volt kellemetlen csípős íze. Kissé híg lett, aki igazi krémlevesként szeretné, csökkentheti szerintem 1-1,5 decivel az alaplét. Érdemes kipróbálni!

Kellemes sütőtökölést vagy töksütögetést! 😉




Felhasznált irodalmak: sutotok.com, Mezei Elmira: Autoimmun szakácskönyv, Posta Renáta : Szezonális paleolit ételek hedonistáknak

2017. augusztus 7., hétfő

NYÁR 1. FELVONÁS - VERONA- 2017. 07.01.

Rég jártam erre, de mentségemre legyen mondva épp nyaralási folyamat volt kivitelezve, azóta meg pihenjük a nyaralás fáradalmait 😉. A kölyöknépnek június 30-án véget ért délben a suli. Másnap reggel a vadállatot elkaptuk és betuszkoltuk ketrecébe, majd a cicaszállodába transzportáltuk.  Jaj de sajnáltuk szegénykémet, csak állt a kerítésnél és nézett nagy szomi szemekkel. Mivel nem bírja az utazást egyáltalán, a szállodáig is szinte sokkot kap (pedig csak a harmadik faluban van), így a hosszabb utazás, főleg nem egy több ezer km-es szóba sem jöhet.


Szóval miután állatka le lett adva, mi is nekiindulhattunk az útnak. Horvátország a Zember ötleteként, már évek óta listás volt de eddig nem került rá sor. Idén eljött az ideje. Az út kb 10 és fél órára volt tervezve, amennyiben a határokon, ill. az alagútnál nem torpanunk meg több órás dugó formájában. Ezért gondoltuk, hogy inkább osszuk meg egy kicsit az utat és az út első részét Veronáig terveztük. Itt két éjszakát és a hozzá tartozó naprészeket töltöttük el. A CTC Hotel Veronában szálltunk meg, igen pöpec kis szálló, ár-érték aránya nem hagy kivetnivalót maga után. Bár a belvárostól kiesik és a szálloda jóindulatúan ajánlotta, hogy kövessük az ő útajánlatukat, mert a GPS-é nem az igazi,így sikerült vagy másfél órát bolyongani a susnyósban, olyan koordinátákat adtak meg, hogy volt vagy 17 jegyű. Aztán GPS-szel próbálkozva elsőre sikerült, gondolom párom fejét látva a recepciós nem kérdezte meg, hogy können odataláltunk-e 😒.  A belvárosba rengeteg parkolás lehetőség is van de mi inkább a taxis verziót választottuk, hogy az ember ki ne száradjon a városnézés közben. Szerintem minden megnézhetőt megnéztünk, beleértve minden kiskapu, nagykapu, Aréna, kastélyok, hidak, felvonók, terek, a Hellas Verona mintaboltját és még Júlia erkélye alatt is elidőztünk, sok múzeumban és toronyban is megfordultunk. A nagy meleg miatt én nem élveztem annyira az első napot, a második már kellemesebb volt a futó záporok és felhősödés okán.






Hangulatos kis kávézók és éttermek sorakoznak mindenfele. A taxi kb. 15-18 euróért fuvarozott minket. Kaja szempontjából majdhogynem mindegy hova ül be az ember, hasonló éltelek, árak. Összességében egy nagyon szép kis város, 3-4 napot simán el lehet ott tölteni. De minket hívott  a tenger szava, így hétfőn felkerekedtünk és kocsi vágtuk magunkat, remélve, hogy nem lesz órás várakozás a határon.